Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Biskup Bronakowski przeciwny handlowaniu piwem na stadionach

Główne zdjęcie
Bp Tadeusz Bronakowski

Biskup Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, a jednocześnie przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości zaapelował do parlamentarzystów o wycofanie ustawy zezwalającej na sprzedaż alkoholi na stadionach piłkarskich. Chodzi o ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, która w art. 8 umożliwia handel alkoholem również na stadionach podczas meczy piłkarskich. Bp Bronakowski zwraca uwagę, że ustawa, która mówi o bezpieczeństwie, zawiera zapisy temu bezpieczeństwu zagrażające. Biskup w imieniu Zespołu Apostolstwa Trzeźwości apeluje także „do rodziców, wychowawców i pedagogów, instytucji działających w dziedzinie trzeźwości, a także wszystkich ludzi dobrej woli o zainteresowanie tym problemem i wyrażanie swojego kategorycznego sprzeciwu.”

Oto treść apelu:

Z wielkim niepokojem przyjęliśmy informację o przegłosowaniu przez Sejm RP ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która w Art. 8. umożliwia handel alkoholem podczas imprez masowych, do których zaliczone zostały wydarzenia odbywające się na stadionach piłkarskich. Od dłuższego czasu docierały do nas głosy zaniepokojonych osób odpowiedzialnych za wychowanie młodzieży lub służących polskiemu społeczeństwu przez działania na rzecz trzeźwości.

Dlatego też Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski skierował do Pana Donalda Tuska, Premiera RP, list z prośbą o wycofanie się Rządu z proponowanych regulacji w zakresie możliwości handlu i spożywania alkoholu na stadionach. Pismo zostało dostarczone do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 3 lutego 2009 r. Tego samego dnia Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości, biskup Tadeusz Bronakowski, odbył w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozmowę o kontrowersyjnych regulacjach.

Wobec braku odpowiedzi i reakcji ze strony Rządu, w imieniu wszystkich osób i instytucji dbających o trzeźwość Narodu apelujemy do Parlamentarzystów o ponowne głębokie rozważenie tej konkretnej propozycji legislacyjnej.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że ustawodawca dąży do uregulowania kwestii związanych z bezpieczeństwem imprez masowych, w tym bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich. Niepokojące jest jednak, iż próbuje się jednocześnie wprowadzać przepisy, które przyniosą szkodliwe konsekwencje. Trudno bowiem uwierzyć, że zezwolenie na handel alkoholem na stadionach nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami. Jeżeli by tak było, to dlaczego autorzy projektu chcą zakazu podobnych praktyk podczas tzw. imprez podwyższonego ryzyka?

Jednocześnie trudno bez zastrzeżeń przyjąć zapewnienia autorów projektu, że w stadionowych punktach handlowych będzie restrykcyjnie przestrzegany zakaz sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym, co wynika z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wiemy bowiem, że w Polsce trudno jest egzekwować ten przepis nawet w codziennych, spokojnych warunkach.

Trzeba równocześnie podkreślić, że praktyka i doświadczenia krajów zachodnich, na które powołują się pomysłodawcy, nie są tak jednoznaczne i nie przynoszą jedynie pozytywnego obrazu handlu alkoholem na stadionach.

Wątpliwa jest również wartość argumentów, które wskazują, że jeżeli ktoś zechce, to i tak przemyci niedozwolone środki na stadion, więc trzeba zezwolić na handel alkoholem w ramach ustalonych procedur. Idąc tym tokiem rozumowania, należałoby znieść wszystkie prawne zakazy, które są przez obywateli łamane.

Zdziwienie budzi także brak interwencji w tej sprawie ze strony państwowych instytucji powołanych do troski o trzeźwość i zapobieganie problemom alkoholowym. Mamy jednocześnie nadzieję, że wokół tej sprawy uda się utworzyć społeczne porozumienie licznych osób i podmiotów, które zaowocuje zablokowaniem szkodliwych regulacji prawnych. Dlatego apelujemy do rodziców, wychowawców i pedagogów, instytucji działających w dziedzinie trzeźwości, a także wszystkich ludzi dobrej woli o zainteresowanie tym problemem i wyrażanie swojego kategorycznego sprzeciwu.

W sposób szczególny apelujemy do Parlamentarzystów, którzy są powołani do służby pro publico bono oraz odpowiadają przed społeczeństwem za swoje czyny. Mamy zatem nadzieję, że ponownie rozważą Państwo ten problem i podejmą takie decyzje, które przyczynią się do zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom na stadionach, przy jednoczesnej trosce o trzeźwość Polaków, zwłaszcza tych najmłodszych. List z prośbą o interwencję w tej niepokojącej sprawie skierowany zostanie również do Pana Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP.

Z niecierpliwością oczekujemy na pozytywne rozstrzygnięcie tego zagadnienia. W zbliżającym się Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu rozważać będziemy hasło: „Troska o trzeźwość troską o życie”. Niech ten czas przyczyni się do głębokiej refleksji o tym nierozerwalnym związku. W modlitwach prosimy Wszechmogącego Boga, aby wspierał swoimi łaskami wszystkich zaangażowanych w inicjatywy na rzecz spokoju i bezpieczeństwa podczas imprez masowych oraz podejmujących troskę o trzeźwość narodu.

W imieniu Zespołu
Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy KEP
Warszawa, 17 lutego 2009 r.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę