Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.onet.pl

PiS chce odwołać marszałka woj. podlaskiego

Pozostający w opozycji radni PiS zgłosili wniosek o odwołanie ze stanowiska marszałka województwa podlaskiego Jarosława Dworzańskiego (PO). Zarzucają mu m.in. brak koncepcji rozwoju regionu. Zgodnie z prawem, wniosek nie może być rozpatrywany wcześniej, niż trzydzieści dni od zgłoszenia. Jeżeli jednak kilku przedstawicieli rządzącej obecnie koalicji nie wesprze radnych PiS, wniosek nie uzyska wymaganej większości w 30-osobowym sejmiku.

Klub radnych PiS w podlaskim sejmiku liczy obecnie dziewięć osób. Większość ma koalicja PO-PSL (razem trzynaście mandatów), wspierana przez trzech radnych, którzy ponad rok temu byli w klubie PiS, ale za niesubordynację w głosowaniu zostali z niego usunięci.

Prawdopodobnie może też ona liczyć na głosy dwóch radnych niezależnych. W sejmiku jest też trzech radnych Lewicy i Demokratów.

W uzasadnieniu wniosku o odwołanie Dworzańskiego radni PiS napisali m.in., że obecny marszałek województwa nie ma koncepcji rozwoju regionu, przez co hamuje "inicjatywy rozwojowe podjęte przez poprzedników". Jako przykład wymienili budowę lotniska regionalnego.

Zarzucili też marszałkowi brak rozstrzygnięć konkursów na fundusze unijne, co - w ich ocenie - w czasie kryzysu także oddziałuje negatywnie na gospodarkę regionu.

"Otrzymujemy wiele sygnałów o wzrastającym niezadowoleniu ze strony samorządów lokalnych na brak współpracy i miesiącami ciągnące się rozwiązywanie prostych spraw" - napisano w uzasadnieniu wniosku.

Obecna koalicja w sejmiku sprawuje władzę od stycznia 2008 roku. W maju 2007 odbyły się w regionie przedterminowe wybory do sejmiku, po których władzę przejęła koalicja PiS i PSL.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę