Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Światowy Dzień Chorego w Diecezji Łomżyńskiej

Główne zdjęcie
Bp Stanisław Stefanek święci wózki inwalidzkie

Mszę świętą w intencji chorych odprawił w Godzinie Miłosierdzia w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży ks. bp Stanisław Stefanek TChr. W dziewięciu szpitalach na terenie Diecezji Łomżyńskiej pojawili się lub wkrótce pojawią z życzeniami i zabawkami dla chorych dzieci wolontariusze Caritas. Z kolei w kaplicy Krzyża Świętego Mszę św. odprawił ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej. Po niej Łomżyńska Rada Zakonu Rycerzy Kolumba im. Błogosławionego Adama Bargielskiego przekazała 50 wózków inwalidzkich, sfinansowanych przez rycerzy amerykańskich i Wheelchair Foundation z USA. Po błogosławieństwie i poświęceniu wózków przez biskupa ordynariusza ofiarowano je osobom potrzebującym.

Msza św z chorymi w szpitalu wojewódzkim w Łomży
Msza św z chorymi w szpitalu wojewódzkim w Łomży
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes, od 1993 r. Święto to ustanowił papież Jan Paweł II rok wcześniej - w 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. rocznicę zamachu na swoje życie. Tegoroczne obchody w Diecezji Łomżyńskiej miały charakter religijny oraz charytatywny i humanitarny.
Biskup Tadeusz Bronakowski odprawił mszę w koncelebrze z księżmi Andrzejem Godlewskim, Ireneuszem Borawskim i Andrzejem Mikuckim. W homilii hierarcha nauczał, że troski o chorych nie można ograniczać do zabiegów medycznych. Przypomniał, że do chorych należy podchodzić z szacunkiem i życzliwością. Apelował hasłem projektu duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”, zwłaszcza dzieci, które chorują, aby w trudnym momencie choroby czuły się bezpieczne. Wzorem może być Chrystus i miłosierny Samarytanin z przypowieści ewangelicznej.
- Nie brak ludzi gotowych do konkretnej solidarności z chorymi – mówił duszpasterz w kaplicy Krzyża Świętego, gdzie rzędami od wejścia do ołtarza stanęły ponumerowane wózki inwalidzkie. - Będą one codzienną pomocą dla tych, którzy je otrzymają.   
Po mszy odbyła się uroczystość przekazania 50 wózków inwalidzkich, na którą przybył ks. bp Stanisław Stefanek. Pobłogosławił i poświęcił dar od amerykańskiego Zakonu Rycerzy Kolumba i Wheelchair Foundation. W uroczystości uczestniczyli b. członek Rady Najwyższej Zakonu Joe Schultz z Kalifornii i reprezentant Rady Najwyższej Stefan Otremba z Brodnicy.
- Sfinansowaliśmy zakup wózków po połowie z fundacją – powiedział Joe Schultz. - Każdy kosztował tylko 150 dolarów dzięki temu, że mogliśmy negocjować cenę, bo zamówiliśmy ich 100 tysięcy.
Darczyńców przedstawił Wielki Rycerz Jan  Bajno, kierujący liczącą 70 członków Łomżyńską Radą Zakonu Rycerzy Kolumba.
- W styczniu tego roku mieliśmy aż 90 podań o wózki inwalidzkie – stwierdził Jan Bajno, będący  także wicedyrektorem łomżyńskiego szpitala. - Dziękujemy za wkład pracy, abyśmy mogli przyjąć ten dar!  
Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie świecka organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Powstał w 1881 r. w Stanach Zjednoczonych i obecnie zrzesza ok. 1 miliona 700 tysięcy mężczyzn z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Europy. W Polsce działa od 2005 roku. Joe Schulz potwierdził możliwość współfinansowania zakupu kolejnych wózków przez Wheelchair Foundation, o ile łomżyńscy rycerze zgromadzą odpowiednie fundusze.    


Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego wolontariusze ze szkolnych kół i parafialnych zespołów Caritas odwiedzają, bawią i obdarowują zabawkami dzieci w szpitalach: w Wysokiem Mazowieckiem (Zespół Szkół w Nowych Piekutach), Ostrołęce (Szkoła Podstawowa w Olszynach), Zambrowie (świetlica przy Ośrodku Wsparcia Rodziny), Kolnie (Parafialny Zespół Caritas przy parafii Chrystusa Króla Wszechświata), Łapach (SP w  Nowym Raciborzu), Grajewie (PZC przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy), Wyszkowie (PZC przy parafii św. Idziego) i Ostrowi Mazowieckiej (SKC przy Zespole Szkół nr 1). Chore dzieci w łomżyńskim szpitalu już w poniedziałek odwiedzili wolontariusze Caritas z Publicznego Gimnazjum nr 2. Poprowadzili zabawy i recytowali wierszyki pod kierunkiem Joanny Siwik. Obdarowali maluchy pluszakami, zebranymi na balu karnawałowym wolontariuszy Caritas, który odbył się 31 stycznia w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży.
- Na bal przybyło 200 wolontariuszy, których w 70 szkolnych kołach diecezjalnej Caritas jest około 1400, a w 90 parafialnych zespołach ponad 400 – informuje koordynatorka projektów Caritas Małgorzata Gutowska. - Za pośrednictwem portalu 4lomza.pl pragnę teraz serdecznie podziękować wszystkim naszym wolontariuszom. To wspaniali ludzie o wielkim sercu, którzy w niesienie pomocy i pociechy drugiemu człowiekowi wkładają ogrom pracy. Dziękuję także dyrektorowi Jackowi Koconiowi, pracownikom i uczniom „Mechaniaka” za bezinteresowne udostępnienie, przygotowanie i nagłośnienie sal na bal wolontariuszy.

Mirosław R. Derewońko
 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę