Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Podlaskie Dni Kukurydzy

Opóźniona wegetacja sprawiła, że dopiero za dwa tygodnie rozpoczną się kukurydziane żniwa na Podlasiu - twierdzi profesor Tadeusz Michalski z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Profesor Michalski - jednocześnie prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy - gości dziś w Szepietowie na 3. podlaskich dniach tego zboża. Kukurydza uratowała bilans paszowy polskiego rolnictwa, zaś podlascy producenci potrafili to przewidzieć i wykorzystać - takie są wnioski z wypowiedzi specjalistów. O ile pięć lat temu kukurydzę na Podlasiu uprawiano kukurydzę na sześciu tysiącach hektarów, to w tym roku jest to już obszar ponad siedmiokrotnie większy, zaś plony wzrosły w tym czasie nawet o ponad 50 procent. Jest to wzrost największy w całej Polsce, gdzie średnio przez ostatnich 10 lat areał upraw kukurydzy powiększył się trzykrotnie.


Jest to spowodowane przede wszystkim rozwojem hodowli bydła mlecznego. Świadczy o tym to, że na ziarno przeznaczane jest tylko kilkanaście procent całej produkcji, chociaż - jak stwierdził profesor Michalski - ziarno jest też, obok kiszonki, doskonałym składnikim paszy dla bydła. Tegoroczna aura nie była jednak najlepsza dla zboża. Chłodny maj i czerwiec opóźniły wegetację o około 4 tygodnie. Co prawda ciepłe miesiące wakacje pozwoliły zmniejszyć to opóźnienie o połowę, jednak i tak żniwa rozpoczną się dopiero w drugiej połowie września. Zmartwieniem producentów mogą być wtedy jednak wczesne przymrozki.
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę