Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Paliwa jakie mamy każdy wie...

4,2 proc. stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2008 roku sprzedawało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych – to o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Jaka była jest jakość paliw sprzedawanych w ubiegłym roku w Łomży? Tego nie wiemy i już się nie dowiemy. Przez cały ubiegły rok nie skontrolowano nawet jednej takiej stacji działających w mieście. Na pocieszenie pozostaje nam fakt, że – według komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - kontrolerzy IH nie mieli zastrzeżeń do paliw sprawdzanych m.in. w województwie podlaskim.

Jak pokazują wyniki ogólnopolskiej kontroli, w 2008 roku pogorszyła się jakość paliw ciekłych na stacjach benzynowych – 4,2 proc. przebadanych próbek nie spełniało norm (rok wcześniej było to 1,7 proc.). W przypadku oleju napędowego wymaganiom nie odpowiadało 4,23 proc. (w 2007 roku – 0,62 proc.), a wlewanej do baków benzyny – 4,18 proc. przebadanych (rok wcześniej 2,36 proc.). W większości przypadków – 85 proc. – wymagań nie spełniał tylko jeden parametr.
Najczęściej, w oleju napędowym, była to temperatura zapłonu – zbyt wysoka powoduje spadek wydajności pracy silnika i wzrost emisji substancji chemicznych do środowiska, za niska stwarza niebezpieczeństwo wybuchu. W przypadku benzyn dominowała prężność par. Niedotrzymanie wymagań odnośnie lotności benzyn, tj. składu frakcyjnego i prężności par prowadzi do problemów z uruchomieniem silnika, niebezpieczeństwa zaburzenia pracy, a nawet nagłego unieruchomienia silnika.
Jak napisano w komunikacie UOKiK spadek jakości paliw to przede wszystkim wynik zanieczyszczenia benzyny olejem napędowym i odwrotnie, występującego podczas transportowania. Ponadto często paliwa pochodzące z różnych dostaw magazynowane są w tych samych zbiornikach, co prowadzi do mieszania się benzyn o różnym składzie komponentowym, tj. benzyn węglowodorowych z etanolowymi. Może to mieć z kolei wpływ na podwyższoną prężność par.
Z kontrolowanych stacji paliw najbliżej Łomży były: Stacja Paliw OKOŃ COMPANY  w Nowogrodzie (ul. Łomżyńska 20A_, Stacja Paliw PHU „SARA”  w Zbójnej (ul. Łomżyńska 75)  i Stacja Paliw PKN ORLEN S.A. nr 905,  w Szczuczynie (ul. Łomżyńska). Wszędzie tu paliwa były dobrej jakości.

LPG też dobry
Przeprowadzona w 2008 roku po raz pierwszy w całej Polsce kontrola jakości gazu LPG wykazała nieprawidłowości w przypadku 5,81 proc. sprawdzonych stacji. W Łomży, kontrolerzy Inspekcji Handlowej skontrolowali trzy stacje LPG i wszędzie jakość sprzedawanego autogazu była dobra. Skontrolowane stacje to: PUH Zacharzewski Stacja Paliw Łomża Al. Legionów 155, PH Agnieszka Konopka Łomża Al. Piłsudskiego 52 i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „TAN GAZ” SC Łomża ul. Zjazd 21C.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę