Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Lepszy „Widok na przyszłość”

2,4 tys. dzieci z województwa podlaskiego w wieku od szóstego miesiąca do siódmego roku życia zostanie przebadanych przez lekarzy w ramach projektu „Widok na przyszłość”. Celem programu jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu. Badania zostaną przeprowadzone w 30 gminach województwa podlaskiego, w tym kilku w rejonie łomżyńskim. Chodzi głównie o badania przesiewowe by wykryć zaćmę, jaskrę, zeza, odwarstwienia siatkówki, wady wzroku. Dzieci, u których zostaną wykryte problemy, trafią na szczegółową diagnostykę i leczenie do specjalistów w Białymstoku.

Projekt powstał, bo lekarze zauważyli, że coraz więcej dzieci trafia do szpitala i do specjalistów z wadami wzroku i chorobami oczu za późno, a wady są coraz poważniejsze. Problem jest zwłaszcza poza dużymi miastami, gdzie jest utrudniony dostęp do specjalistów. Według prof. Bakunowicz-Łazarczyk -  kierownik Kliniki Okulistyki Dziecięcej  Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku  - więcej problemów ze wzrokiem u dzieci wynika z tego, że są bardzo obciążone nauką, a dodatkowo w domu przesiadują przed komputerem. Z badań ankietowych przeprowadzonych przed projektem wynika, że połowa pytanych rodziców przyznała, że ich dziecko w ogóle nie miało badań okulistycznych. Dzieci trafiają do okulisty zbyt późno, są przypadki nieleczonych zaćm wrodzonych czy też jaskry, co skutkuje u dzieci niedowidzeniem, za późno wykrywane są też wady wzroku.

Projekt realizuje Klinika Okulistyki Dziecięcej UDSK w Białymstoku dzięki dofinansowaniu z UE w ramach tzw. funduszy norweskich. Klinika dostała na ten cel blisko 394,5 tys. euro. To 75 proc. wartości projektu. Pozostałe pieniądze dołożyło Ministerstwo Zdrowia (15 proc.) i dziecięcy szpital kliniczny (10 proc.).

źródło: PAP - Nauka w Polsce
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę