Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Zarząd - inwestorzy - samorządy

Zarząd województwa podlaskiego postanowił zachęcić samorządy do przygotowywania gotowych terenów, na których inwestorzy mogliby rozpoczynać działalność gospodarczą. Zależy nam szczególnie na dużych inwestorach z zewnątrz - mówił dziś na konferencji prasowej Daniel Górski - szef departamentu zajmującego się Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim. Jesioną o unijne dofinansowanie na przygotowanie terenów inwestycyjnych zwrócił się jedynie burmistrz Wysokiego Mazowieckiego. Jarosław Siekierko ubiegał się o 3 mln złotych. Wystartował w konkursie "Region atrakcyjny inwestycyjne". Pomimo, że nie miał konkurencji , "przegrał sam ze sobą".

Przegrał, bo zdaniem marszałka województwa Jarosława Dworzańskiego "nieudolnie przygotował wniosek". Burmistrz Siekierko mówi zaś o ocenie politycznej - jego zdaniem tak karze rządząca Platforma Obywatelska powiat, którego mieszkańcy w ostatnich wyborach głosowali na Prawo i Sprawiedliwości. Dziś na specjalnie zwołanej konferencji prasowej marszałek tłumaczył, że zarzut oceny politycznej jest nadużyciem, a burmistrz zbyt wcześnie rozpoczął kampanie wyborczą.

Zdaniem ekspertów oceniających projekt "podstawowym błędem w analizie finansowej było niedoszacowanie efektów projektu w pozycji przychodów oraz zawyżanie kosztów". Chodzi o to, by projekt był rzetelnie przygotowany, a my zobowiązujemy się do uczciwej oceny - tłumaczył dziś marszałek. Jednocześnie dyrektor Górski zapowiedział szeroką kampanię edukacyjną wśród samorządowców, by zachęcić ich do tworzenia terenów inwestycyjnych. Poza tym zarząd województwa dziś podjął decyzję, że samorządy mogą starać się o pieniądze nie tylko na uzbrojenie terenów, ale także na prace koncepcyjno-studyjne oraz na wykup gruntów od prywatnych właścicieli.

Ciągle na chętnych czeka 8 mln złotych. Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego przesłał do wojewody odwołanie od negatywnej decyzji zarządu województwa. Procedura trwać może nawet 3 miesiące. Najwcześniej w kwietniu może zostać ogłoszony kolejny konkurs wśród podlaskich samorządów na przygotowanie terenów inwestycyjnych.
Warto dodać, że teren przygotowany przez władze Wysokiego został nagrodzony w konkursie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji zagranicznych.(

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę