Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

„Ruch” zaoszczędzi na Łomży. Ludzie stracą pracę

Zespołu Ruch S.A. w Łomży chyba jednak nie będzie. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Skarbu Aleksandra Grada na interpelację posła Lecha Kołakowskiego. Przypomnijmy chodzi o zamiar połączenia Zespołów Ruch S.A. w Łomży i w Ostrołęce, czego efektem byłaby „likwidacja” struktur łomżyńskich spółki. Minister napisał m.in. że dzięki temu „Ruch S.A” zaoszczędzi ponad 50 tys zł miesięcznie. Grad wylicza iż oszczędności powstaną przede wszystkim na: redukcji kosztów świadczonych usług przez podmioty zewnętrzne i rozwiązaniu umów o pracę.

Przypomnijmy pod koniec ubiegłego roku do pracowników Ruchu w Łomży dotarła informacja połączeniu zespołów w Łomży i Ostrołęce. Efektem tego byłaby likwidacja zespołu w Łomży, co zdaniem pracowników mogłoby skutkować utratą pracy nawet przez 21 osób tu pracujących i kilkunastu współpracujących z łomżyńskim zespołem. Do likwidacji Zespołu „Ruch” w Łomży miałoby dojść już od lutego 2009 roku. Zgodnie z obietnicami kierownictwa placówki większość pracowników zespołu z Łomży miałaby otrzymać propozycje pracy w Ostrołęce. Zarówno zapewnienia te, jak i perspektywa codziennego dojeżdżania do pracy po kilkadziesiąt kilometrów, nie satysfakcjonowały pracowników, którzy byli przekonani, że tym wszystkim stracą najwięcej... Jak się okazuje pracownicy wiedzieli czego się bać. W odpowiedzi ministra Aleksandra Grada na interpelację posła Kołakowskiego znajduje się zdanie: „sprawa jest obecnie szczegółowo analizowana i stosowna uchwała Zarządu (Ruch S.A. – dop.red.) w przedmiotowej sprawie nie została jeszcze podjęta”, ale jest tam także napisane iż: „wyniki obu zespołów wskazują, że ich działalność w zakresie handlu towarami pozaprasowymi jak i sieci sprzedaży wymaga pilnych działań restrukturyzacyjnych z uwagi na niską lub ujemną rentowność”. Tą restrukturyzacją ma być  likwidacja łomżyńskich struktur to jest przyłączenie Zespołu w Łomży do tego z Ostrołęki. Ma to przynieść oszczędności przekraczające 50 tys zł miesięcznie. Minister Skarbu skrupulatnie rozpisuje jak te oszczędności mają wyglądać. „Obejmuje ono redukcję kosztów utrzymania nieruchomości siedziby w Łomży (12 000 zł), zmniejszenie opłat licencyjnych za programy kolportażowe (640 zł), zmniejszenie kosztów wynagrodzeń (rozwiązanie umów o pracę – 16 610 zł ), redukcję kosztów świadczenia usług przez podmioty zewnętrzne (22 000 zł)”
Minister napisał także, iż planowane są działania osłonowe, by restrukturyzacja w jak najmniejszym stopniu dotykała pracowników „zapewniając im miejsca pracy w pozostałych jednostkach organizacyjnych jednak w różnej formie prawnej”.

Przypomnijmy, że przeciwko likwidacji Zespołu Ruch S.A. w Łomży opowiedziała się Solidarność Regionu Mazowsze.  Jej przewodniczący Andrzej Kropiwnicki podkreśla, że związkowcy  „podejmie wszelkie statutowe działania celem obrony miejsc pracy” w Łomży.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę