Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Wójtowie dyskutowali o problemie ze śmieciami

Wójtowie się skarżą, że zostali nabici w butelkę, urzędnicy tłumaczą, że nic nie stało się z dnia na dzień - do końca roku z mapy województwa ma zniknąć ponad połowa funkcjonujących wysypisk śmieci. To oznacza, że za 11 miesięcy kilkadziesiąt gmin będzie miało poważny problem ze składowaniem odpadów. W Białowieży podlascy wójtowie zrzeszeni w Związku Gmin Wiejskich dyskutowali o nadchodzącym problemie. Ci, którzy muszą zamknąć swoje wysypiska mówią wprost - "zostaliśmy oszukani".

Stało się tak, bo jak mówi wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski - najpierw zdecydowano o zamknięciu nie spełniających unijnych norm gminnych wysypisk, a dopiero potem zaplanowano powołanie 7 dużych regionalnych zakładów zbiórki odpadów. Problem w tym, że te jeszcze nie powstały i dokładnie nie wiadomo gdzie będą wybudowane. Zgodnie z planem zostaną uruchomione do 2014 roku.
To problem poszczególnych gmin - mówi Elżbieta Piotrowska z Departamentu Infrastruktury i Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. I dodaje, że władze gmin już od kilku lat wiedziały o tym, że ich wysypiska będą zamykane.
Teraz zostało im tylko jedno rozwiązanie - gminy powinny pomagać sobie nawzajem. Z tym jednak będzie trudno, bo te, w których wysypiska będą nadal funkcjonowały nie zamierzają odbierać śmieci od sąsiadów.
Docelowo, do roku 2014 w Podlaskiem powinno być 7 zakładów zagospodarowania odpadów ze specjalnymi kwaterami na składowanie azbestu. Zakład powinien być na terenie związku gmin zamieszkałego przez 150 tysięcy mieszkańców.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę