Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 lutego 2023 napisz DONOS@

Profesor co na straży profesury stoi

Główne zdjęcie
Prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski, rektor PWSIiP w Łomży i prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek, przewodniczącym Centralnej Komisji ds Stopni i Tytułów z Warszawy. (fot. Tomasz Skrodzki)

W Łomży gościł prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek, specjalista z zakresu automatyki i elektrotechniki. W poniedziałek w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości przy ul. Poznańskiej wygłosił wykład dla studentów o dodatnich układach dynamicznych. Później na salę weszło kilkunastu łomżyńskich naukowców. Oni słuchali m.in. o tym, jak to wcale nie tak dawno ze zdobywaniem tytułów naukowych bywało - bo prof. Kaczorek jest też przewodniczącym Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów z Warszawy.

Prof. Kaczorek sypał jak z rękawa przez blisko godzinę przykładami niemoralnych zachowań naukowców, ilustrując w ten sposób działania kontrolne Centralnej Komisji. Zdarzyło się na przykład, że doktorant nie doczekał się recenzji przez siedem lat i dlatego musiał zrezygnować z kariery naukowej... Innym razem zdarzyło się, że pewien znany profesor przez trzynaście (sic!) lat okłamywał dziekana swego wydziału, że przygotował recenzję czyjejś pracy, aż... zmarł jej autor - konkurent w specjalności recenzenta. W czasach PRL profesor Polskiej Akademii Nauk otrzymywał za opiniowanie dodatkową pensję, w wysokości tej jak na uczelni; z nastaniem demokracji to aktualnie ok. 2 tys. zł.
- Teraz każdy profesor ma obowiązek w ciągu trzech miesięcy przedstawić recenzję, ewentualnie prosić o przedłużenie terminu o miesiąc – przypomniał prof. Kaczorek. - Miejmy nadzieję, że czasy „nacisków” i sobiepaństwa już minęły.
Aby nie powróciły, Centralna Komisja Stopni i Tytułów utajnia nazwiska recenzentów prac doktorskich i habilitacyjnych.
- Robimy to po to, żeby uniknąć nacisków na oceniających prace doktorskie i habilitacyjne – wyjaśnił prof. Kaczorek. - Podczas jednego z przewodów habilitacyjnych było aż siedem telefonów „z Warszawy”, aby recenzent znalazł haki na  starającego się o wyższy stopień naukowy...

Mirosław R. Derewońko

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów to instytucja licząca 220 członków, których reprezentuje 11-osobowe prezydium. Zastępcami  przewodniczącego są chirurg prof. Wojciech Noszczyk i znany zootechnik prof. Tadeusz Szulc. Komisja nie podlega ministrom, tylko bezpośrednio premierowi. Kontroluje i ocenia poziom działalności naukowej 690 rad wydziałów i rad naukowych, nadających tytuł doktora, oraz 490 placówek, nadających tytuł doktora habilitowanego. 
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę