Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

ABBA, The Beatles i Łomżyńska Orkiestra Dęta

Czekaliśmy na to wydarzenie ponad rok! Po raz pierwszy 30 muzyków z trąbkami, klarnetami i saksofonami wystąpi w eleganckich strojach reprezentacyjnych. Również po raz pierwszy na galowym koncercie karnawałowym zatańczą łomżyńskie mażoretki. Wielka gala koncertowa rozpocznie się w środę, 14 stycznia o godz. 18 w auli II LO przy pl. Kościuszki w Łomży. Dwie godziny karnawałowej zabawy dla kochających przeboje Beatlesów i Abby oraz marsze rozrywkowe!

- Serdecznie zapraszamy sympatyków muzyki koncertowej na nasz pierwszy koncert ze ślicznymi mażoretkami, czyli dziewczętami z II i III LO, które przygotowała tanecznie pani Marzena Rutkowska – zachęca trębacz Waldemar Borusiewicz, kapelmistrz Łomżyńskiej Orkiestry Dętej i twórca hejnału Łomży, rozlegającego się co dnia z wieży ratuszowej. - Mażoretki ćwiczyły przed koncertem ponad dwa miesiące i po raz pierwszy zaprezentują swoje umiejętności łomżyńskiej publiczności.
Młodzi muzycy Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, mający od 13 do 20 lat, ćwiczyli znacznie dłużej. Rozpoczęli próby pod koniec września rok temu w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących. Próby prowadził kapelmistrz Waldemar Borusiewicz na zmianę z synem Kamilem (26), trębaczem po Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Orkiestra zainaugurowała działalność uroczystym występem opłatkowym 21 grudnia 2007 r. w Mechaniaku” przy ul. Przykoszarowej, a potem w ratuszu, zasłużenie zbierając entuzjastyczne recenzje.
Początkowo młodych „dęciaków” było szesnaścioro, z czego część zaczynała naukę gry na instrumencie od zera. Doskonaleniu umiejętności służyły 10-dniowe obozy warsztatowe w styczniu i sierpniu w Augustowie, na których ćwiczyli po 8 godzin dziennie. Pierwszy koncert muzyki karnawałowej dali 5 lutego 2008 r. dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Śniadowie. Potem występowali w szkołach, na zaproszenie Urzędu Miasta w Łomży i na imprezach Ochotniczej Straży Pożarnej w Śniadowie, Piątnicy, Drozdowie, Jedwabnem i Nowogrodzie. Ich występy marszowe uświetniały, m.in., obchody święta Konstytucji 3 Maja 1791, procesję Bożego Ciała i 90. rocznicę odzyskania niepodległości w Łomży.
Ojców sukcesu Łomżyńskiej Orkiestry Dętej jest kilku. Do tematu jej stworzenia od kilku lat nieustannie powracali: wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński, b. wójt gminy Piątnica Kazimierz Dąbkowski, komendant  miejski Państwowej Straży Pożarnej Lucjan Porowski, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu Roman Engler i dyrektor ZSMiO Jacek Kocoń. Sprawa ruszyła z kopyta, kiedy wiceprezydent Choiński ostatecznie postanowił, że Łomża również będzie miała tak profesjonalną orkiestrę dętą jak Zambrów czy Kolno. Panowie w marcu 2008 r.  zorganizowali spotkanie założycielskie stowarzyszenia, które za cel postawiło sobie pomoc w rozwoju Łomżyńskiej Orkiestry Dętej. I to działa!  
Na koncercie karnawałowym 14 stycznia młodzież wystąpi w strojach, na które z budżetu Łomży orkiestra otrzymała 13 tys. 700 zł. Mundury uszył Jan Chaberek, prowadzący Zakład Krawiecko-Dziewiarski, zaś logo ŁOD na naszywki zaprojektował perkusista zespołu Albert Dąbrowski. Instrumenty orkiestra przejęła z MDK-DŚT po poprzedniczce, działającej wcześniej w „Mechaniaku”. W 2007 r. zakupiono wzmacniacz basowy, gitarę basową, wzmacniacz nagłaśniający, werbel i akcesoria do instrumentów, jak np. ustniki. W 2008 r. ŁOD wzbogaciła się o nowy saksofon barytonowy, dwa suzafony i tubę, na które miasto przeznaczyło 12 550 zł, zaś Stowarzyszenie ŁOD – 5 750 zł.
Jak to instrumentarium zabrzmi w auli im. Hanki Bielickiej II LO przy pl. Kościuszki, przekonamy się podczas galowego koncertu karnawałowego w środę, 14 stycznia o godz. 18. Do zobaczenia i do usłyszenia!
Mirosław R. Derewońko

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę