Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Próbna matura z polskiego o Bogu lub pracy w hucie

Ponad 3 300 maturzystów z Łomżyńskiego pisało w piątek, 9 grudnia próbny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Musieli w czasie 170 minut odpowiedzieć na 14 pytań, związanych z rozumieniem tekstu o motywacji i rozterkach zawodników na olimpiadach sportowych, oraz napisać wypracowanie nie krótsze niż dwie strony (około 250 słów).

Autorzy próbnej matury dali uczniom do wyboru dwa tematy pracy pisemnej. Pierwszy brzmiał: „Dwie postawy człowieka wobec Boga i Jego dzieła. Porównaj pieśń Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas, Panie...” i „Hymn” Juliusza Słowackiego”. Drugi temat dotyczył prozy: „Fabryki, huty, kopalnie w oczach Stefana Żeromskiego – nowoczesność i postęp czy piekło dla pracujących tam ludzi?”. Maturzyści musieli odpowiedzieć na to pytanie, posługując się podanym fragmentem powieści „Ludzie bezdomni” i znajomością całości utworu.
- W województwie podlaskim zamówiono 14 314 arkuszy na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym – informuje Agnieszka Muzyk, rzeczniczka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Podkreślam, że arkusze na poziom rozszerzony z języka polskiego nie były drukowane, a przekazano je na płytach CD do wydrukowania dla szkół, dlatego też nie posiadamy informacji, ilu uczniów na tym poziomie będzie pisało maturę z języka polskiego.
Na poziom podstawowy z języka polskiego szkoły z Łomży zgłosiły 1746 uczniów, w powiecie łomżyńskim  - 88, w wysokomazowieckim – 774, w kolneńskim – 310, a w zambrowskim – 420.
Uczniowie dostali arkusze egzaminacyjne, składające się z 16 kart formatu A4. Wszystkie były oklejone z trzech stron nalepkami, aby nie można było zajrzeć do nich wcześniej. Oprócz tekstów do analizy, na kartach wydrukowano polecenia i zostawiono po kilka linii na udzielanie odpowiedzi oraz na wypracowania. Czas pracy wynosił 170 minut bez przerwy.    
- W naszej szkole próbną maturę pisało 240 z 244 trzecioklasistów – mówi Grażyna Chodnicka, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej. - Pisali ją po raz drugi, bo pod koniec drugiej klasy mieli już maturę próbną, tyle że przygotowaną przez naszych nauczycieli.
Ucząca w III LO od dziesięciu lat polonistka Katarzyna Życzkowska odniosła wrażenie, że uczniowie byli zadowoleni z formuły i problematyki egzaminu.
- Teksty poetów z okresu renesansu i romantyzmu były bardzo charakterystyczne dla obu epok i zapewne dlatego starannie omawiane na lekcjach języka polskiego – wyjaśnia nauczycielka. - Jeśli ktoś przed próbną maturą przypomniał sobie podstawowe utwory i powtórzył materiał na temat epok literackich, nie powinien mieć problemu ze zdaniem tego egzaminu.
W poniedziałek, 12 stycznia maturzyści zasiądą do  egzaminu próbnego z wybranego języka nowożytnego. W III LO aż 206 osób wybrało angielski, 37 - niemiecki, a jedna – rosyjski, chociaż w szkole nie ma z niego zajęć.
We wtorek – egzaminy próbne z trzeciego przedmiotu obowiązkowego na maturze, który uczniowie mogą wybrać: wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, historia, matematyka, fizyka i astronomia, chemia, historia muzyki, historia sztuki, a nawet wiedza o tańcu.
- Nasi uczniowie są bardzo praktyczni i wcześniej sprawdzają wymagania egzaminacyjne uczelni, na których będą chcieli studiować – zauważa dyrektor Chodnicka. - Dlatego wybierający się na politechniki preferują matematykę – u nas 61 osób, a nie fizykę, na którą przestały kłaść nacisk politechniki podczas naboru – u nas pięć. Z podobnych względów decydujący się na uniwersytety medyczne wybierają raczej biologię – 46 uczniów, a nie chemię – zaledwie 13.  
Rzeczniczka OKE w Łomży Agnieszka Muzyk przypomina, że celem przeprowadzenia ogólnopolskiej próby matury jest, m.in., umożliwienie wszystkim uczniom klas maturalnych samodzielnej próby rozwiązania zadań z przykładowych arkuszy egzaminacyjnych, ilustrujących wymagania egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów, na wybranym poziomie egzaminu.

Mirosław R. Derewońko

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę