Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Samorządowcy w aktach IPN

Od dziś każdy może zapoznać się ze stanem archiwów Instytut Pamięci Narodowej na temat najważniejszych samorządowców. IPN uzupełnił swoje internetowe katalogi o prezydentów miast, członków zarządów województw oraz burmistrzów. Z danych tych możemy dowiedzieć się o dokumentach wytworzonych przez organy bezpieczeństwa (SB) na temat tych osób. I dowiadujemy się m.in. że obecny prezydent Łomży Jerzy Brzeziński na początku 1981 roku był sprawdzany przez te służby w związku z akcją strajkową na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.


Oto kompletny zapis w bazie internetowej IPN dotyczącej Jerzego Brzezińskiego:
W dniu 21.03.1981 r. zarejestrowany pod nr OL-12004 przez Wydz. III KWMO w Olsztynie jako sprawdzany w ramach SOS kryptonim „Akcja”. Sprawa dotyczy akcji strajkowej na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie w marcu 1981 r. W dniu 15.06.1981 r. akta sprawy zostały złożone w archiwum Wydz. "C" KWMO w Olsztynie pod nr 12151/II, a po ich zmikrofilmowaniu zniszczone w 1987 r. (prot. brak. 33/87).

Informacja o sprawdzaniu Brzezińskiego przez służby bezpieczeństwa PRL nie jest nowością. Już kilka lat  temu, po publikacji w internecie tzw. „Listy Wildsteina”, Jerzy Brzeziński prezentował w mediach dokument wydany przez IPN przyznający mu status „pokrzywdzonego”.

Dodać wypada, że Brzeziński jest jedynym „naszym” samorządowcem inwigilowanym przez SB. Burmistrzowie okolicznych miast: Jedwabnego, Kolna, Grajewa, Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa, czy Nowogrodu, a także członkowie zarządu województwa podlaskiego, jeśli pojawiają się w zbiorze, to zazwyczaj przy okazji sporządzania akt paszportowych.

Zobacz katalogi IPN
 http://katalog.bip.ipn.gov.pl

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę