Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Hu hu ha, hu hu ha, nasza zima... mroźna!!!

- Jeszcze zanim mróz ścisnął, trzeba było okna obtulić, żeby wiatr nie dudnił – mówi wesoło Zofia Kalska, blisko 89-letnia łomżynianka, którą zapytaliśmy o sposoby na przeżycie lodowatej zimnicy, jaka od dwóch dni trzyma nas w potrzasku. - Na termometrze za oknem od słonecznej strony mam 15 stopni niżej kreski. Piję gorącą herbatkę, ubieram się ciepło i całe życie smaruję kremem nivea, dlatego humor mnie nie opuszcza! Pomni na rady babuni, poprosiliśmy lekarz rodzinną o udzielenie szczegółowych wskazówek: jak zdrowo przetrzymać ostry atak mrozu?

- Koniecznie trzeba ubrać się ciepło, najlepiej na cebulkę – radzi nam dr Katarzyna Wysocka z Łomżyńskiego Centrum Medycznego. - Do tego czapka i rękawiczki, ciepłe skarpetki i ciepłe buty!
Aby ochronić skórę twarzy przed wysuszeniem i popękaniem, należy nałożyć krem natłuszczający – nie nawilżający. Można taki kupić dość niedrogo w aptece.
Do Łomży dotarła już fala grypy, dlatego warto przyjąć szczepionkę przeciwko chorobie, która często ma groźne powikłania zdrowotne. Zdaniem lekarki rodzinnej, łykanie witaminy C czy tabletek typu rutinoscorbin nie zadziała profilaktycznie. Tym bardziej na mrozy nie uodporni alkohol.
Najlepiej powstrzymać się z wizytami u rodziny i znajomych, jeśli w ich domach są chorzy. Dotyczy to zwłaszcza odwiedzin z niemowlętami i małymi dziećmi. Dla nich infekcja może okazać się niebezpieczna i prowadzić nawet do zapalenia płuc.
Odwrotnie, jeśli mamy w kręgu bliskich osoby starsze i schorowane. Ich wychodzenie na śnieg i lód może w konsekwencji upadku doprowadzić do groźnego złamania, na przykład, kości nadgarstka czy szyjki kości udowej. Warto takim ludziom zrobić zakupy i  zrealizować receptę.
- Mróz i śnieg w słoneczny dzień to dobra okazja do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, bo to hartuje organizm – dodaje lekarka. - Wybierzmy się na spacer, na sanki czy na lepienie bałwana. Kiedy zmarzniemy, po powrocie do domu wypijmy herbatkę z cytryną i „odtajajmy”. Gdy organizm przyzwyczai się do wyższej temperatury, dobrze nam zrobi wymoczenie nóg w gorącej wodzie albo ciepła kąpiel.
Lekarka przypomina, że w mroźne dni ważne jest prawidłowe odżywianie. Oprócz obowiązkowego ciepłego posiłku, nie zapomnijmy o rybach, świeżych owocach i warzywach. Aby do wiosny!

Mirosław R. Derewońko
            

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę