Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Zmiany w nowym roku szkolnym czekają uczniów i nauczycieli.

Nowa matura, zmiany wzorów świadectw, więcej dzieci w zerówkach i więcej ocen z zachowania - oto zmiany czekające uczniów w nowym roku szkolnym. W szkołach przybędzie m.inn. lekcji WF-u. Czwarta godzina zajęć wychowania fizycznego wprowadzana jest stopniowo - w ubiegłym roku dopisano ją uczniom tylko czwartych klas szkoły podstawowej, w tym roku - piątych i szóstych. Za rok więcej WF-u będą mieć gimnazjaliści. Po raz pierwszy sześcioletnie dzieci pójdą do "zerówki" obowiązkowo - do tej pory rodzice mogli nie posyłać dzieci na roczne zajęcia przygotowujące do szkoły. Od tego roku szkolnego inaczej będzie oceniane zachowanie ucznia. Do tej pory były cztery oceny, teraz będzie sześć - wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie i naganne. Zmienią się wzory świadectw szkolnych. Będą na nich rubryki do wpisania dodatkowych zajęć.


Zmiany czekają maturzystów - absolwenci liceów ogólnokształcących i profilowanych zdawać będą nową maturę. Trzeba będzie przejść przez część ustną i pisemną, pierwsza będzie oceniana przez komisję egzaminacyjną w szkole, druga - przez egzaminatorów spoza szkoły. Aby zdać maturę, trzeba będzie obowiązkowo poradzić sobie z trzema egzaminami: z języka polskiego, obcego nowożytnego i jednego przedmiotu wybranego. Można też będzie zdecydować się na przedmioty dodatkowe. Taka matura ma też zastąpić egzaminy wstępne na studia - większość uczelni weźmie pod uwagę wyniki na świadectwie maturalnym i nie będzie dublować egzaminów. Zmiany czekają też nauczycieli. Wydłużenie drogi awansu zawodowego, ograniczenie uprawnień socjalnych i prawa do korzystania z urlopu zdrowotnego - to najważniejsze zmiany w Karcie Nauczyciela. Od września zaczyna obowiązywać jej znowelizowana, uzgodniona ze związkami zawodowymi, wersja. Nowy rok szkolny zacznie w naszym województwie ponad 230 tysięcy uczniów.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę