Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kiedy można zwrócić prezent?

Nie zawsze prezent jaki znajdujemy pod choinką nas cieszy, a zdarzają się również takie sytuacje, że dostajemy kilka identycznych prezentów. Czy można taki towar zwrócić do sklepu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Nie istnieje bezwarunkowe prawo konsumenta do zwrotu zakupionego towaru. Jego uprawnienia zależą od rodzaju zawartej umowy sprzedaży – tzn. w jaki sposób i gdzie została ona zawarta.

Po pierwsze, jeśli dokonujemy zakupu w siedzibie sprzedawcy – tj. w jego sklepie – nie ma on obowiązku przyjęcia takiego towaru. Ewentualny zwrot może nastąpić jedynie za zgodą sprzedawcy lub w sytuacji gdy stosuje on taką praktykę handlową, że w określonym terminie przyjmuje zwroty i dokonuje wymiany towaru. Dokonując zakupów konsument powinien dobrze przemyśleć zakup i zorientować się, czy będzie mógł zwrócić towar.  

Inaczej wygląda natomiast kwestia zwrotu zakupionego towaru gdy umowę zawarto poza lokalem  przedsiębiorstwa, czyli poza sklepem sprzedawcy,  np. w domu konsumenta lub na odległość, np. gdy zamówiono towar w sklepie internetowym – zwrot towaru jest dopuszczalny pod pewnymi warunkami. Towar możemy zwrócić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy lub  otrzymania towaru jeśli pisemnie poinformujemy o tym sprzedawcę. Istotne jest aby rezygnacji z towaru dokonać na piśmie.  

Podsumowując, zwrot towaru:
1) pełnowartościowego zakupionego w sklepie jest możliwy tylko za zgodą sprzedawcy.
2) zakupionego poza sklepem, np. od akwizytora lub przez Internet jest możliwy w terminie 10 dni  od zakupu lub otrzymania go.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę