Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Średniowieczna liturgia w Katedrze

Już po raz piąty w tym stuleciu w murach Katedry Łomżyńskiej rozbrzmiewać będą łacińskie śpiewy na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Immaculata B.M.V.). Liturgię przygotowały Schola Gregoriańska działająca przy Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży i łomżyński zespół muzyki dawnej Voci Unite działający przy Szkole Podstawowej nr 7. W czasie nabożeństwa po łacinie alumni i uczniowie „siódemki” śpiewać będą pod okiem kantora Marcina Bornus-Szczycińskiego.


Łacińskie śpiewy do Katedry Łomżyńskiej wracają dzięki zaangażowaniu ks. Szczepana Dobeckiego oraz Katarzyny Szmitko. To kierowane przez nich zespoły - Schola Gregoriańska i Voci Unite  ramach projektu „Powrót do tradycji – śpiewamy chorał gregoriański” przygotowały, wraz z wybitnymi polskimi muzykami, uroczystości: Immaculata B.M.V., Sanctissima Trinitatis oraz Pentecostes i Improperia, które od wielu lat śpiewane są w Katedrze w Wielkopiątkowy Wieczór.
Liturgię Immaculata B.M.V. oba zespoły po raz pierwszy przygotowały w 2004 roku. Wówczas nabożeństwo w Katedrze Łomżyńskiej celebrował J.E. Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek. Dziś  po raz kolejny łacińskie śpiewy  na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wypełnią wnętrza liczącej pół tysiąca lat świątyni. Początek liturgii o godzinie 18.00.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę