Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Od pomidora do pasteryzatora

Główne zdjęcie
Zwycięzcy etapu okręgowego Olimpiady wiedzy o żywności: 1. Katarzyna Ostojska Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie 2. Barbara Bukowska Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży 3. Dorota Zalewska Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie oraz Magdalena Rutkowska Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie

Uczniowie dziewięciu techników z województwa podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego zmierzyli się w Łomży z zadaniami, nad którymi nie głowi się przeciętny zjadacz chleba z masłem. W „Wecie” odbył się etap okręgowy XI Olimpiady Wiedzy o Żywności. Startowało 44 młodych znawców produkcji spożywczej. Zwycięski puchar zdobyła Katarzyna Ostojska z Olsztyna, drugie miejsce zajęła - Barbara Bukowska z Łomży, a trzecie ex aequo - Magdalena Rutkowska i Dorota Zalewska z Czyżewa.

W części pisemnej i ustnej uczniowie klas trzecich i czwartych techników technologii żywności zastanawiali się, jakie badania musi przejść masło, aby uznać je za dobre. Opisywali, jak zbudowany jest pomidor, a jak pasteryzator i rozróżniali metody zamrażania żywności.
- Jak co roku kwiat młodzieży, która najlepiej zgłębia tajniki wiedzy, przybył do Łomży - witała gości Albina Chojak, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących, w piątek, 5 listopada br. podczas uroczystości wręczenia nagród. Finał w sali gimnastycznej „Wety” zaczął się odtworzeniem hejnału Łomży, po którym uczennica szkoły Anita Pawłowska zaśpiewała „Dzień, wspomnienie lata” Anny Jantar.
W oczekiwaniu na werdykt reprezentacje szkół siedziały przy stolikach, pojadając wafelki i popijając soki. Jerzy Tomkielski, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Technologii Żywności w Czyżewie, trzymał kciuki za swoją uczennicę Dorotę Zalewską. Rok temu zabrakło jej punktu, aby przejść do finału ogólnopolskiego. Tym razem udało się: zdobyła trzecie miejsce. Z kolei Danuta Grodzka, opiekunka grupy z Technikum Zawodowego nr 2 w Białymstoku, przeżyła rozczarowanie. Nawet jej faworytka Małgosia Ostaszewska, stypendystka ministra edukacji i posiadaczka indeksu dowolnej wyższej szkoły zawodowej, nie stanęła na podium.
Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Ostojska (Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie), zaś kolejne: Barbara Bukowska (2 miejsce; ZSWiO w Łomży), Dorota Zalewska (3 m.; Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie), Magdalena Rutkowska (3 m.; ZSG-S w Olsztynie), Agata Laskowska (5 m.; ZSOiZ w Czyżewie) i Paweł Chojnowski (ZSWiO w Łomży).  
Przewodnicząca jury dr Małgorzata Lasik chwaliła poziom uczestników.
- Rywalizacja była bardzo wyrównana - stwierdziła przewodnicząca. - Gratulujemy wam wiedzy i podziwiamy, że stać was było na dodatkowy wysiłek.  
Uczestników olimpiady oceniali także Zdzisław Jurkiewicz z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży i nauczyciele: Grażyna Ozorowska z Zespołu Szkół nr 1 w Ełku, Jadwiga Mieczyńska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Białymstoku i Marta Jackowska z ZSWiO w Łomży. Sekretarzem komisji była Dorota Chilińska z „Wety”.

Mirosław R. Derewońko

Zdjęcia wykonała Magdalena Budziszewska nauczycielka języka polskiego w ZSWiO Nr 7 w Łomży

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę