Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Średniowieczna tradycja szkaplerza w Łomży XXI wieku

W kościele Opactwa Sióstr Benedyktynek w Łomży znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej. Przywiozły go 380 lat temu pierwsze Siostry przybyłe z Torunia, tworzące nowy klasztor. Siostry czciły Matkę Bożą Szkaplerzną, a coroczne odpusty w dniu 16 lipca gromadziły rzesze wiernych oraz istniejące bractwa. „Bractwo Matki Bożej Szkaplerznej” posiada księgę wpisów założoną w 1863 r. Jednak tradycja szkaplerza zaczyna się znacznie wcześniej. W połowie XIII w. Matka Boża objawiła się generałowi karmelitów św. Szymonowi Stockowi i przekazała mu szkaplerz: długi pas sukna z otworem na głowę i zakładany na habit.

W najbliższą sobotę, 6 grudnia o godz. 17 w kościele zakonnym pw. Przenajświętszej Trójcy przy ul. Dwornej 32 odbędzie się modlitewne czuwanie tych, którzy już przyjęli szkaplerz karmelitański, jak i tych proszących o poświęcenie i nałożenie go.

Szkaplerz to znak wyrażający macierzyńską miłość Maryi oraz nasze przyjęcie i odwzajemnienie tej miłości. Szkaplerz dla wiernych świeckich to dwa niewielkie, połączone dwiema tasiemkami i poświęcone prostokąty z sukna lub wełny z umieszczonym wizerunkiem lub symbolem Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej (może być także medalion z podobnymi wizerunkami). Nosi się go stale na piersi i plecach...

Sobotnie czuwanie modlitewne w kościele Panien Benedyktynek w Łomży rozpocznie się od Mszy św. o godz. 17. Siostry i zebrani czciciele Matki Bożej Szkaplerznej będą modlić się w intencji powołań kapłańskich, zakonnych (szczególnie do tutejszego Opactwa) i misyjnych. Po Mszy św. nastąpi wystawienie i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a później (ok. godz. 18.30) modlitwa różańcowa i Droga Krzyżowa (ok. 20.00). Czuwanie modlitewne zakończy Apel Maryjny.
W trakcie czuwania chętni będą mieli możliwość przyjęcia szkaplerza. Istnieje jeden zasadniczy warunek przyjęcia szkaplerza: niewymuszone, szczere i świadome pragnienie przyjęcia go oraz zawierzenia siebie Maryi w tym znaku. Zawierzenie to obejmuje decyzję dzielenia z Maryją własnej codzienności i naśladowania Jej stylu życia. Osoba chcąca przyjąć szkaplerz powinna znajdować się w stanie łaski uświęcającej. Umożliwi to Maryi skuteczniejsze oddziaływanie i pomoc oddanemu Jej człowiekowi. Do szkaplerza przyjmuje kapłan posługując się zatwierdzonym przez Stolicę Świętą obrzędem.

zobacz: benedyktynki.4lomza.pl

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę