Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Trwać w wierze, żyć nią i niezłomnie głosić Chrystusową Ewangelię...

Główne zdjęcie
Obraz przedstawiający św. Brunona z Kwerfurtu w momencie męczeńskiej śmierci.

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji łomżyńskie odczytany ma zostać list pasterski biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego Tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika, patrona diecezji łomżyńskiej. Biskup przedstawia w nim program obchodów jubileuszu. Najważniejszym wydarzeniem ma być Zebranie Plenarne Episkopatu Polski w Łomży, Ełku i Giżycku, w dniach 19-21 czerwca 2009 r.

„Ze szczególnym wzruszeniem serca słuchamy w tym roku Adwentowych zapowiedzi nadejścia Zbawiciela - Syna Bożego, syna Dawida, Syna Maryi” - zaczyna list do wiernych biskup Stanisław Stefanek.  - „Dzisiaj uświadamiamy sobie, że nasi przodkowie już od tysiąca lat słuchali tego głosu, doznając łaski wiary, żyli wg światła Bożych przykazań. (...) Działo się to za sprawą misji ewangelizacyjnej, którą na naszej ziemi przeprowadził po raz pierwszy biskup misyjny św. Brunon z Kwerfurtu” - podkreśla biskup.
Rok Jubileuszowy Tysiącletniej Rocznicy męczeńskiej śmierci św. Brunon z Kwerfurtu rozpoczęliśmy wraz z rozpoczęciem adwentu - w ostatnią niedzielę, 30 listopada 2008 r. W ramach obchodów  począwszy od 4 stycznia  przed każdą Mszą św. w niedzielę odczytywane będą specjalne katechezy skierowane do wiernych. W dniach od 24 do 26 kwietnia odbędzie się spotkanie młodzieży Diecezji Łomżyńskiej z udziałem przedstawicieli z krajów związanych z posługą św. Brunona, na które przybędą także młodzi z diecezji sąsiednich, zwanych niekiedy „Brunonowymi”. Kolejnym elementem świętowania będą czerwcowe (19-21 czerwca) centralne obchody między diecezjalne jubileuszu tysiąclecia śmierci św. Brunona, połączone z Zebraniem Plenarnym Episkopatu Polski w Łomży, Ełku i Giżycku.
12 lipca, w dniu poświęconym świętemu Patronowi, zaplanowano parafialne uroczystości jubileuszowe. Modlitwie wspólnot parafialnych patronować będzie św. Brunon w znaku obrazu przedstawiającego Biskupa Misjonarza w momencie męczeńskiej śmierci. Obraz ten, ma zostać umieszczony w każdym kościele.

Święty Brunon Bonifacy z Kwerfurtu urodził się w 970-tym roku w rodzinie niemieckich hrabiów. W młodości był kapelanem Ottona III-go. Mając 28 lat wstąpił do benedyktynów w Rzymie i przyjął imię Bonifacy. Żył w pustelni świętego Romualda w Pereum pod Rawenną do czasu, kiedy papież Sylwester II wysłał go do Prus. Otrzymał wtedy sakrę biskupią oraz paliusz metropolity misyjnego. Wtedy też z misją ewangelizacyjną dotarł m.in. do Łomży gdzie na wzgórzu dziś nazywanym św. Wawrzyńca w Starej Łomży miał zbudować pierwszy w tej części Mazowsza kościół właśnie pod wezwaniem św. Wawrzyńca.
Brunon niosąc wiarę chrześcijańską pogańskim ludom na pograniczu prusko-jaćwieskim poniósł śmierć męczeńską 9 (14) marca 1009 roku - prawdopodobnie  zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Łomży w okolicach dzisiejszej Wizny. Według legendy król Bolesław Chrobrym wykupił ciało męczennika płacąc za nie w srebrze tyle ile ważył zamordowany święty. Ta sama legenda głosi, że ciało św. Brunona spoczęło w kościele w Łomży.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę