Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Zabawki na Mikołajki – zastanów się zanim coś kupisz

Okres przedświąteczny to czas kiedy kupujemy szczególnie dużo zabawek. Często nie myślimy nawet, że mogą one stanowić zagrożenie dla dziecka. Oczywiście w sklepie nie jesteśmy w stanie sprawdzić z jakiego surowca jest wykonana zabawka, ale nie znaczy to, że nie możemy nic zrobić – przypomina Leszek Mironiuk z Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku. Warto wybierając zabawkę: sprawdzić czy jest solidnie wykonana, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona, przeczytać instrukcję obsługi, i zapoznać się z ostrzeżeniami zawartymi na opakowaniu. Na pewno dzięki temu będziemy w stanie uniknąć rozczarowań oraz wyeliminować część zagrożeń.

O tym, iż problem niebezpiecznych zabawek nadal istnieje przekonują wyniki kontroli prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku. Przeprowadził on w bieżącym roku 36 kontroli wprowadzonych do obrotu zabawek. Kontrolą objęto 232 partie zabawek z czego zakwestionowano 45 partii (19%).
- Mimo, że kontrole prowadzone są na bieżąco liczba stwierdzanych nieprawidłowości jest wciąż wysoka - podkreśla Mironiuk.
W większości wypadków kwestionowano niewłaściwe oznakowanie zabawek  i braki w  instrukcjach obsługi. Niestety stwierdzano również poważniejsze uchybienia, które mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka
W trakcie kontroli stwierdzono zabawki które:
  • opakowane były w zbyt cienką folię (ryzyko uduszenia)
  • emitowały zbyt wysoki poziom ciśnienia akustycznego (ryzyko uszkodzenia słuchu),
  • w trakcie badania laboratoryjnego rozpadły się na małe elementy (ryzyko zadławienia – zabawki dla dzieci poniżej 3 lat).
Wykryte nieprawidłowości były podstawą do m.in. wydania pięciu decyzji zakazujących dalszego przekazywania zabawek użytkownikom i konsumentom, i skierowania do prokuratur 16 zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę