Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Delegatura urzędu wojewódzkiego do likwidacji...

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2009 roku Starostwo Powiatowe w Łomży przejmie tzw. biuro paszportowe działające dziś w ramach łomżyńskiej Placówki Zamiejscowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Sama placówka zgodnie z opracowywanym w Sejmie projektem ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie miałaby zostać zlikwidowana 31 grudnia 2009 roku, ale być może nastąpi to wcześniej...

Znajdująca się w biurowcu przy ulicy Nowej 2 w Łomży tzw. delegatura Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, to pozostałość po dawnym urzędzie wojewódzkim. Dziś liczy ona siedem wydziałów i zatrudnia kilkudziesięciu pracowników. W związku ze zgłoszonymi przez rząd   Donalda Tuska planami tzw. dokończenia reformy administracyjnej sprzed 10 lat (wówczas zlikwidowano województwo łomżyńskie) nawet w tak szczątkowej formie rządowa administracja z Łomży ma zniknąć. Na początek tzw. biuro paszportowe wojewoda chce przekazać starostwu powiatowemu w Łomży. Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody podlaskiego potwierdza, że rozmowy ze starostą na ten temat są prowadzone.
- Zadania związane z wydawaniem paszportów zostałoby przekazane samorządom w Łomży, Suwałkach i Białymstoku na zasadzie porozumienia – podkreśla Gadek.
Dotychczas w kraju czegoś takiego jeszcze nie było. Podlaski Urząd Wojewódzki byłby  zatem prekursorem, a cały projekt określa się manem „pilotażu”. Co z pozostałymi wydziałami łomżyńskiej delegatury? - na razie nie wiadomo. W wakacje, gdy rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o wojewodzie, w Białymstoku przystąpiono do opracowania planów reorganizacji urzędu. Miały być gotowe we wrześniu, ale oficjalnie nawet nie wiadomo czy plany takie powstały, nie mówiąc już o tym co w nich zapisano.    
Poseł Kazimierz Gwiazdowski, który z mównicy sejmowej pytał Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zamiar likwidacji delegatur urzędów wojewódzkich otrzymał odpowiedź podpisaną przez wiceministra Tomasza Siemoniaka. Zdaniem wiceministra likwidacja delegatur urzędów wojewódzkich uprości struktury administracji rządowej i m.in. „umocni na terenie województwa pozycje urzędu wojewódzkiego, pozwoli na zerwanie z funkcjonującymi wśród społeczeństwa lokalnego stereotypami przynależności do nieistniejącego już województwa”.         
Minister Siemoniak dopuszcza jednak możliwość („mając na uwadze zapewnienie właściwego dostępu obywateli do urzędów wojewódzkich) utworzenia oddziałów wchodzących w skład wydziałów urzędów wojewódzkich zlokalizowanych w niektórych miastach, które są dotychczasowymi siedzibami delegatur. Decyzje o tym należeć mają bezpośrednio do wojewodów. 

Likwidacja delegatur urzędów wojewódzkich, których w kraju jest 34, i pracuje w nich niemal 1600 osób, będzie kosztowała – zgodnie z wyliczeniami MSWiA ponad 13 mln zł.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę