Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pieniądze zarabiane na Zachodzie ratują wiele polskich domowych budżetów

Kwota tegorocznych przekazów gotówki do kraju przez Polaków pracujących za granicą wyniosła 11 miliardów dolarów. Pieniądze zarabiane na Zachodzie ratują wiele polskich domowych budżetów. Bank Światowy ocenia, że pod względem transferów gotówki wyprzedzają nas już tylko znacznie bardziej ludne kraje: Indie, Chiny, Meksyk i Filipiny.

Jak mówi ekonomista Zbigniew Sulewski - napływ gotówki od emigrantów ma wpływ na kurs walutowy w Polsce. Dolary, euro i funty są tańsze w kantorach, bo trafia ich coraz więcej . Ważniejszy jest jednak fakt , że oprócz transferu gotówki pracujący za granicą rodacy przywożą ze sobą umiejętności, których nauczyli się na emigracji i często zakładają w kraju własne firmy.

Masowe wyjazdy Polaków za granicę wynikają z naszej biedy, a pieniądze zarabiane na emigracji pozwalają funkcjonować wielu rodzinom w ubogich regionach takich jak Podlasie Waluty zarabiane na Zachodzie nakręcają też usługi i obroty firm handlowych w regionie. Dzięki nim lepiej prosperują sklepy i rzemieślnicy - dodaje Zbigniew Sulewski.

Ujemną stroną masowych wyjazdów za pracą są rozbite rodziny i odpływ młodych dynamicznych osób, spośród których znaczna część nie wróci już do Polski Napływ gotówki z Zachodu do Polski dotąd rósł bardzo szybko , jednak zdaniem ekonomistów więcej Polaków wybierze powrót do kraju.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę