Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Czad cichy zabójca

Zaczadzenie było przyczyną śmierci starszego mężczyzny w Grajewie. Ciało 74-latka w jednym z domów w centrum miasta znalazła kobieta opiekując się mężczyzną. Okazało się, że przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla. Strażacy ostrzegają że w okresie grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem i zachęcają do montowania w domach czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń łącznie z uratowaniem życia – podkreślają.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, tylko na terenie województwa podlaskiego ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym a blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Strażacy przypominają, że przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów cztery razy w roku gdy  dom opalany jest węglem lub drewnem i dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę