Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Piosenka umacnia serca i umysły

Główne zdjęcie
DPS Olsztyn (fot. Kamila Dębska)

- Ludzie niepełnosprawni mają możliwość pokazania swoich talentów, zobaczenia innych sal niż te, w których przebywają na co dzień, oraz integracji z osobami pełnosprawnymi – powiedział Franciszek Chrzanowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łomży, którego pracownicy zorganizowali po raz siódmy Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej. - To dla nich wycieczka w szeroki świat. Przyjechali z Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego: pensjonariusze emeryci na wózkach inwalidzkich i młodzi ludzie o twarzach przez los wykrzywionych, z nogami i rękami przez chorobę powykręcanymi. Na scenie Teatru Lalki i Aktora w ich oczach pojawił się blask - odbicie boskiej miłości.

DPS Suwałki (fot. Kamila Dębska)
DPS Suwałki (fot. Kamila Dębska)
DPS Kowale Oleckie (fot. Kamila Dębska)
DPS Kowale Oleckie (fot. Kamila Dębska)
Do Łomży przyjechali wychowankowie kilkunastu DPS-ów, m.in., z Olsztyna, Augustowa, Nowej Wsi Ełckiej, Białegostoku, Suwałk, Przasnysza, Nasielska i Ostrołęki. Całodzienne spotkanie rozpoczęło się w czwartek, 20 listopada br., mszą św. w Kościele Krzyża Św., odprawioną przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego.
- Odprawiłem tę mszę w intencji wszystkich uczestników, pracowników socjalnych i darczyńców,  służących drugiemu człowiekowi – przypomniał ks. bp Bronakowski ze sceny teatru, na której podczas oficjalnego otwarcia przeglądu towarzyszył mu wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński.
- Z wielką radością szedłem na przegląd, bo wpisaliście się na stałe w nasze życie łomżyńskie – wyznał wiceprezydent. - To bardzo piękne, że możemy się spotkać, aby umacniać serca i umysły.
Spotkanie stworzyło okazję, aby podziękować 23 ofiarnym przyjaciołom DPS w Łomży, przy którym od 1994 r. działa Stowarzyszenie Pomocna Dłoń, skupiające ok. 1000 ludzi z całej Polski. Założyciel i od początku prezes stowarzyszenia Franciszek Chrzanowski dziękował za „1 procent z podatku, za dary rzeczowe, produkty żywnościowe i żywą gotówkę”. Obrazy, przepięknie, misternie i z kunsztem „wymalowane” przez wychowanki Warsztatów Terapii Zajęciowej haftem krzyżykowym, otrzymali, m.in.: Mieczysław Bagiński, Wiesław T. Grzymała, Janusz Nowakowski, Jadwiga i Wiesław Jagielak, Grażyna i Krzysztof Pupik, Wanda i Tadeusz Wałkuscy oraz – jak stwierdził prezes - „wypróbowany od 30 lat przyjaciel naszego domu i przedstawiciel rodziców” Edmund Bączyk. Na wizerunkach znajdowała się głównie Matka Boska, Jezus i Jan Paweł II.
Część artystyczną rozpoczęły terapeutki DPS Łomża, śpiewając XVI-wieczny psalm Jana Kochanowskiego, z muzyką Mikołaja Gomółki: „Kleszczmy rękoma wszyscy zgodliwie, wszyscy śpiewajmy Panu chętliwie”. I tak rzeczywiście było: niepełnosprawni śpiewali w uniesieniu, uroczyście oddając Panu chwałę. Może nie do końca nawet rozumiejąc słowa... I cóż z tego, skoro nawet genialni mistrzowie słowa Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz zastrzegali, że nie w rozumie ukrył się Boży Majestat...?
Wśród grup z naszego regionu warto wyróżnić, choć przegląd nie miał formuły konkursowej: męski zespół  wokalny Bongo z DPS w Białymstoku (instruktor Irena Andruk), pantomimę o treści religijnej DPS z Ostrołęki (Lucyna Grala), grupę mieszaną DPS z Suwałk (Eugeniusz Zarachowicz) i Nutki, ośmioosobowy żeński zespół wokalny, którego opiekunami i akompaniatorami są: Stanisława Chyl i Maciej Maksymiuk. Pod opieką życzliwych i cierpliwych instruktorów wychowanki potrafiły zaśpiewać i proste „Abba, Ojcze”, i bardziej złożone muzycznie „Quo vadis, Domine?”.
Niezależnie od repertuaru i możliwości wykonawczych, warto pochwalić każdego z uczestników i instruktorów przeglądu za zapał do śpiewania. I za serce dla drugiego człowieka.

Mirosław R. Derewońko         

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę