Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ciotka Klotka i Wesołe Słoneczko

Główne zdjęcie
Ewa Chotomska - Ciotka Klotka

Radosny gwar, śmiech i dziesiątki paluszków w górze. Ciotka Klotka krąży w czerwonym pantofelku i drugim granatowym między przedszkolakami a drugoklasistami. Część dzieci zna ją z telewizyjnych programów „Tik-Tak”, a inne pamiętają jej piosenki z programów„Jedyneczka” i „Budzik”. Reżyserka i scenarzystka Ewa Chotomska, czyli Ciotka Klotka, zrealizowała ich już dwa tysiące. - A co robi reżyser? - pyta Ciotka Klotka. - Krzyczy na innych! - nie mają wątpliwości mali widzowie jej programów. - Nie zawsze, nie zawsze – zapewnia Ciotka. - Chyba że dużo wymaga!

We wtorkowe popołudnie 18 listopada równie zaskakujących pytań Ewa Chotomska, córka Wandy Chotomskiej, zadawała maluchom setki w łomżyńskim oddziale dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za dobrą odpowiedź –  pyszny cukierek.    
„Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma, a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa!” - śpiewały z autorką jedną z jej 500 piosenek dzieci z przedszkola Wesołe Słoneczko i klas drugich SP nr 4 i SP nr 7 w Łomży. Kolory tęczy na sukience z tiulu wirowały z Ewą Chotomską równie szybko, jak kolejne pytania, zagadki, anegdoty i melodie podczas jej spotkania z dziećmi.
- Całe dorosłe życie przepracowałam w telewizji – opowiadała autorka lubianych przez dzieciarnię i rodziców programów telewizyjnych i opowiadań z cyklu „Pamiętnik Felka Parerasa” (imię kundelka od „parę ras” - przypisek red.). - Dużo moich piosenek śpiewacie, a nie wiecie, że to ja je napisałam.
Łomżyńskie maluchy chętnie opowiadały Ciotce Klotce o swoich zwierzątkach. Prawie wszystkie mają psa, kota, chomika lub rybki.
- A kto się nimi opiekuje?
- Mama!!! - odpowiedział zgodny chór.
Założona w 1983 r. z Andrzejem Grabowskim dziecięca grupa wokalna  Fasolki to także dzieło Ewy Chotomskiej. Napisała  Fasolkom teksty ok. 300 piosenek. Jej autorstwa są wesołe dziecięce hity jak choćby „Szczotka, pasta” czy „Mydło lubi zabawę”.
Przypomnijmy, że Ewa Chotomska jest córką znanej autorki wierszy dla dzieci Wandy Chotomskiej (lat 79), twórczyni realizowanego w latach 1962-73 i kiedyś  nadzwyczaj popularnego programu telewizyjnego „Jacek i Agatka”. Starsi zapewne dobrze wspominają tę parę sympatycznych, zabawnych, stale przekomarzających się bohaterów z główkami z piłeczek pingpongowych. Jednak współczesne dzieci kojarzą córkę pisarki nie tyle z powodu słynnego nazwiska, co raczej z roli Ciotki Klotki w cyklu programów „Tik-Tak”, w którym występowała kilkanaście lat.

Mirosław R. Derewońko
210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę