Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pan Cogito uczy przyzwoitości w każdych czasach

Główne zdjęcie
laureaci konkursu i członkowie jury (fot. MBP w Łomży)

Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży Piotr Staniszewski zajął pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim poezji Zbigniewa Herberta „Wyraz wyłuskany z piersi”. Wśród gimnazjalistów triumfował Paweł Popkowski z Publicznego Gimnazjum nr 1, który przygotowywał się pod opieką wychowawczyni Hanny Stec. Konkurs jest jedną z imprez Herbertiady, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży z okazji Roku Zbigniewa Herberta (1924-1998).

laureaci - szkoły średnie (fot. MBP w Łomży)
laureaci - szkoły średnie (fot. MBP w Łomży)
laureaci - gimnazjaliści (fot. MBP w Łomży)
laureaci - gimnazjaliści (fot. MBP w Łomży)
- Informację o konkursie znalazłem sam, zaś w wyborze zwycięskiego wiersza „Powrót prokonsula” pomogła mi moja polonistka Krystyna Grabowska – powiedział nam Piotr Staniszewski 17-letni uczeń kl. 2d. - To tekst, w którym dobrze się odnalazłem, bo przedstawia wahania moralne  człowieka, jakie również często przeżywam.
Piotr uczy się w klasie matematyczno-fizycznej i właśnie na tej niwie osiągał dotąd sukcesy. W konkursie recytatorskim zadebiutował. Czytając inne wiersze Zbigniewa Herberta młodzieniec stworzył sobie obraz poety zbuntowanego, ironicznie i z dystansem odnoszącego się do metod ludzi władzy.
To trafna intuicja. Pan Cogito, jak mawia się o twórcy legendarnego tomu o tym samym tytule, znany był z bezkompromisowej postawy wobec ustroju panującego w Polsce w latach 1944-1989. Poezja Herberta podtrzymywała wolę oporu Polaków względem narzuconego przez sowietów socjalistycznego, a w istocie komunistycznego ustroju. Mądre wiersze autora przysłowiowej „kwestii smaku”, krytykującego postawy serwilistyczne i oportunistyczne, znajdziecie Państwo na stronie: www.zbigniew.herbert.pl.
Tymczasem łomżyńskie jury w składzie: poeta Henryk Gała, aktorka Beata Antoniuk i historyk literatury dr Tomasz Śmigielski wysłuchało 58 recytatorów, w tym 39 uczniów szkół średnich i 19 gimnazjalistów z Łomży i powiatu łomżyńskiego.
Drugie miejsce w kategorii ponadgimnazjalnej zdobyła Paulina Pyttel (II LO), trzecie - Alicja Gardocka (I LO). Jurorzy przyznali trzy wyróżnienia, które odebrali: Przemysław Bogumił (II LO), Aneta Anna Rudzka (Liceum Plastyczne) i Sylwia Lewczuk (Katolickie Liceum).
W kategorii gimnazjalistów drugie miejsce zajęła Natalia Wysk (PG w Piątnicy). Po równorzędne  trzecie miejsce sięgnęły Katarzyna Dłużniewska (PG nr 1) i Marta Kołakowska (PG w Piątnicy). Wyróżnienia otrzymały: Magdalena Szymkiewicz, (PG nr 8), Sylwia Nerkowska (PG nr 1) i Sylwia Wądołowska (PG nr 1).
Jury dokonując oceny recytatorów brało pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, oryginalność interpretacji utworu, dykcję i opanowanie tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Nagrodę publiczności w wyniku głosowania otrzymały: Aneta Anna Rudzka z Liceum Plastycznego i Katarzyna Dłużniewska z PG nr 1.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i tomiki poezji Zbigniewa Herberta, a laureaci - nagrody i wyróżnienia rzeczowe. Organizację konkursu „Wyraz wyłuskany z piersi” wsparli finansowo: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Prezydent Miasta Łomża.

Mirosław R. Derewońko

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę