Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ostatni dzwonek, żeby zawalczyć o 40 tys. zł na firmę i ...zarobić

Główne zdjęcie
od lewej: Izabela Prusik (Urząd Marszałkowski w Białymstoku), dr Krystyna Leszczewska (prorektor PWSIP w Łomży), dr Joanna Truszkowska (rektor WSZiP w Łomży), Marek Zielonka (prezes ARR w Łomży)

Warto poświęcić dzisiaj choćby całą noc na przemyślenie, czym chciałoby się przez najbliższe dwa lata zajmować, prowadząc własną działalność gospodarczą. W piątek, 14 listopada br. o godz. 16 upływa termin składania dokumentacji w Agencji Rozwoju Regionalnego w Łomży. Czteroosobowa komisja wybierze spośród zgłoszeń najciekawsze – uwaga! - pomysły, a ich autorzy znajdą się w grupie 50 szczęśliwców, którzy przejdą do drugiego etapu gry o 40 tys. zł jednorazowej i bezzwrotnej dotacji.

- Celem projektu „Moja własna firma” jest wyłonienie w trakcie trwających około sześciu tygodni szkoleń ludzi, którzy przygotują biznesplan i zaczną prowadzić działalność – poinformował kierownik projektu Marek Zielonka w czwartek, 13 listopada podczas konferencji w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego. - Liczymy, że pod koniec pierwszego kwartału 2009 r. powstanie 40 podmiotów gospodarczych, które utrzymają się na rynku co najmniej przez rok od zakończenia projektu.
Projekt „Moja własna firma” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Trwa włącznie z rekrutacją od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2010 r. Obejmuje mieszkańców  b. Łomżyńskiego z miast i powiatów: kolneńskiego, grajewskiego, zambrowskiego, wysokomazowieckiego i łomżyńskiego. Do tej pory zgłosiło się ponad 60 chętnych działać na własny rachunek.
- Komisja, od której decyzji w zasadzie nie będzie odwołania, preferować będzie kandydatów do 25 i po 45 roku życia – mówił Marek Zielonka. - Ponadto priorytetowo potraktuje ludzi niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych i odchodzących z rolnictwa.
Do końca listopada poznamy szczęśliwców. Od początku roku czeka na nich 90 godzin szkoleń, związanych z prowadzeniem własnej firmy. Ponadto przez okres trwania projektu będą mieli prawo do bezpłatnego doradztwa specjalistów Agencji Rozwoju Regionalnego. Spośród zakwalifikowanej 50-tki beneficjentów na wsparcie w wysokości 1276 zł przez pół roku może liczyć 40-tka.
- Przez następne pół roku wspierać będziemy podobną kwotą także 30-tkę tych, którzy o taką pomoc do nas się zwrócą – dodaje Waldemar Jastrzębski, specjalista ds. informacji i promocji ARR. - To na wypadek, gdyby znaleźli się w trudnej sytuacji rynkowej, żeby nie zrezygnowali z działalności.
Agencja z sukcesem przeprowadziła już podobny projekt kilka lat wcześniej. Z 32 beneficjentów ponad 90 proc. prowadzi firmy do dziś. Na ten aspekt zwróciła uwagę dr Krystyna Leszczewska, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Podczas prelekcji nt. kapitału ludzkiego jako źródła przedsiębiorczości lokalnej przedstawiła wyniki badań w 147 łomżyńskich firmach. Skracając: w realiach nad Narwią o sukcesie przedsiębiorcy zwykle decydują nie środki materialne, a zespół ludzi, którzy pracują w firmie. Ciekawe, że dla szefów najważniejszym kryterium przy zatrudnianiu pracownika są jego doświadczenie i kompetencje zawodowe oraz lojalność względem pracodawcy.
Dr Joanna Truszkowska, rektor WSZiP im. B. Jańskiego, omówiła społeczny wymiar funkcjonowania przedsiębiorstw. Podkreśliła, m.in., odpowiedzialność menedżera za sprawiedliwe wynagradzanie i znaczenie jego uczciwości w codziennym postępowaniu. Z kolei Izabela Prusik, kierownik referatu wdrażania projektów Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiła promocję przedsiębiorczości w programie operacyjnym Kapitał Ludzki. Przypomniała, że województwo podlaskie może na ten cel wydać blisko miliard złotych. Koszt  projektu „Moja własna firma” w Łomżyńskiem wynosi ok. 2 mln 293 tys. zł.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. ARR: 0 86 216 32 26 i 0 86 473 53 60 w godz. 8 – 16.  Zgłoszenia można pobrać ze strony: www.podlaskie.org.pl (składa się je w formie papierowej - ale nie wypełnia długopisem! - i elektronicznej w ARR przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w „starym szpitalu” w Łomży).

Mirosław R. Derewońko

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę