Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Gaude Mater Polonia...

- Gaude Mater Polonia – Ciesz się Matko Polsko masz synów, masz córki, jesteś bogata w potomstwo które kładło za ciebie życie i to które buduje jutro – tymi słowami biskup łomżyński Stanisław Stefanek rozpoczął uroczystą Mszę świętą sprawowaną w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Katedra wypełniła się mieszkańcami Łomży, którzy wraz z biskupem Stefankiem, biskupem seniorem Tedeuszem Zawistowskim i kilkunastoma księżmi uczestniczącymi w koncelebrze, dziękowało Bogu i prosiło Go w intencji Ojczyzny. Wcześniej, przed tablicą pamiątkową ku czci Leona Kaliwody, wmurowaną w ścianę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10., odbyła się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych i Apel Poległych.


W podniosłej uroczystości, która odbyła się w miejscu gdzie 90 lat temu - 11 listopada 1918 roku - podczas próby rozbrajania Niemców, zginął Leon Kaliwoda komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży, uczestniczyło setki łomżan. Byli przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, wojewódzkich, reprezentacji organizacji i stowarzyszeń, kombatanci, harcerze, kompania honorowa Wojska Polskiego i Łomżyńska Orkiestra Dęta. Przed tablicą upamiętniającą bohatera poległego „w walce o wolność” złożono kwiaty, po czym w uroczystym pochodzie z orkiestrą, kompanią wojska i 30 pocztami sztandarowymi, przemaszerowano do Katedry.  Tu Mszę świętą w intencji ojczyzny w koncelebrze z 16 księżmi sprawował biskup Stanisław Stefanek. W homilii biskup łomżyński podkreślał, że dziś jest święto dziękczynienia i święto planowania. Mówił, że to „spotkanie ojczyźniane” i, że na uroczystości zebrała się „kwalifikowana reprezentacja środowisk naszego miasta i gospodarskiego zatroskania o przyszłość”.      
- Jesteśmy z bogatego rodu i mamy dziedzictwo, które z szacunkiem przejmujemy – podkreślał hierarcha.
Odnosząc się do świętującego dziś jubileusz 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którego sztandar stanął tuż przy sztandarze miasta w prezbiterium świątyni, biskup mówił, że Towarzystwo pozytywnie wpisuje się w życie społeczne miasta i regionu, a szczególnie mocno podkreślał podejmowaną przez członków Towarzystwa działalność wychowawczą.
230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę