Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Barwne i tragiczne losy łomżyniaków

Płk Ludwik Zalewski, były senator, nie nudzi się na emeryturze: prowadzi z synem Pawłem w Piątnicy strzelnicę, a z 30 społecznikami ze Stowarzyszenia Klub Fort – muzeum, w którym gromadzi unikalne militaria. Anna Maria Badyda po 60 latach od matury w LO im. Tadeusza Kościuszki spotkała się w tym roku z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy. Rafał Witkowski z kolegami studentami z bractwa rycerskiego Spiritus Temporis przenosi się w czasy średniowiecza. Skąd to wiadomo? Z kwartalnika „Wiadomości Łomżyńskie”, którego najnowszy nr 14-15 właśnie się ukazał.

Estetycznie wydany periodyk Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przynosi dużo więcej ciekawych opowieści z życia dawniej i współcześnie żyjących łomżyniaków. Poznamy biografię prof. zw. dr. hab. Jana Żebrowskiego, który ukończył Liceum Pedagogiczne w 1954 r. i jest jednym z prekursorów animacji kultury. Poeta Henryk Gała z okazji 50-lecia pracy twórczej opowie o swoich staraniach, aby powstał Teatr Lalki i Aktora oraz Łomżyńska Orkiestra Kameralna. A Zbigniew Ciszek pochwali się, że przyjęto go jako pierwszego łomżyniaka do elitarnego stowarzyszenia agentów ubezpieczeniowych Million Dollar Round Table. Takich życiowych opowieści i wspomnień mieszkańców 590-letniego miasta nad Narwią jest w najnowszym numerze co niemiara.
Redaktor „Wiadomości Łomżyńskich” Wawrzyniec Kłosiński (lat 54) mnóstwo czasu, wiedzy i serca poświęcił praktycznie jedynemu tak wszechstronnie przedstawiającemu Łomżę czasopismu. Do współpracy w przygotowaniu kwartalnika zaprosił wielu, w tym także znakomitych dziennikarzy łomżyńskich mediów, nie żałując również miejsca na artykuły o tematyce historycznej.
„Wiadomości Łomżyńskie”, będące kwartalnikiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którego jednym z dwóch wiceprezesów jest red. Kłosiński, przypominają o stanowisku TPZŁ w sprawie przebiegu międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica przez Łomżę. Sygnatariusze sformułowanego ponad pięć lat temu dokumentu jednoznacznie opowiadają się za wariantem łomżyńskim Via Baltiki, mimo że białostocki oddział GDDKiA od dawna robi wszystko, aby trasa kontynentalna biegła przez Białystok: „Dlatego zwracamy się do Rządu Rzeczypospolitej o ponowne rozważenie rozwiązań alternatywnych dla trasy Via Baltica, zgodnie z wymogami norm międzynarodowych, zgodnie z przepisami społecznymi, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem”. Wtedy zapanowała „rządowa” cisza i – jak na razie – cicho jest nadal.
W najnowszym numerze „WŁ” znajdziemy także wspomnienie po 65 latach od zbrodni w Jeziorku. Wczesnym rankiem, w czwartek 15 lipca 1943 r. Łomżę zelektryzowała wiadomość: od świtu Niemcy aresztują całe rodziny i prowadzą do więzienia. Był to odwet, m.in., za akcje partyzanckie. Niemcy aresztują wszystkich: dorosłych, dzieci i starców. W południe na polanie Lasu Jeziorkowskiego, ustawiano skazanych na krawędzi dołu i zabijano seriami z broni maszynowej.  Na terenie powiatu łomżyńskiego podczas okupacji kilkaset egzekucji odbyło się w 74 miejscach. Poniosło w nich śmierć ponad 13, 5 tys. osób...
W numerze znajdziemy też historię starej wartowni przy dworcu autobusowym, opis obchodów Święta Niepodległości w Łomży w 1938 r. i opowieść o makabrycznej tajemnicy domu przy ul. Nowogrodzkiej 5. Aby zachęcić Państwa do nabycia najnowszego numeru „Wiadomości Łomżyńskich” za skromne 5 zł dodam tylko, że odkryjecie w nich także artykuły Donaty Godlewskiej o tradycjach świętojańskich, fragmenty wspominek red. Haliny Miroszowej z rodzinnej Łomży i bogaty przegląd wydarzeń, m.in., kulturalnych, gospodarczych i sportowych. Zilustrowane licznymi zdjęciami 64 strony magazynu wzbogaca fotorelacja z pierwszego w historii Łomży koncertu, z którym pod koniec sierpnia A.D. 2008 wystąpił na Muszli przy ul. Zjazd w Łomży Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Na jednym ze zdjęć odkryją Państwo dzielnego redaktora „Wiadomości Łomżyńskich”, który oprócz wydania zacnego kwartalnika potrafił poprowadzić historyczny koncert, uświetniający jubileusz 50-lecia TPZŁ. Panie Redaktorze, dziękujemy za talent ofiarowany Łomży!

Mirosław R. Derewońko                  

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę