Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

„Schetynówki” w co drugiej gminie...

Po około 62 mln zł rocznie, przez trzy kolejne lata, ma otrzymywać województwo podlaskie z rządowego programu dofinansowywania budowy lub przebudowy dróg lokalnych. Eksperci oceniają, że dzięki rządowemu wsparciu co roku w województwie może powstać nawet około 200 kilometrów „schetynówek”. - Sieci drogowej nie uda się zdecydowanie poprawić, ale wyborcy to zauważą – ocenia jeden z drogowców podkreślając że dotychczas nakłady na przebudowę dróg lokalnych są znikome.

Drogi, które mają być wyremontowane w ramach rządowego Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych na lata 2008-2011 swoją  nazwę otrzymały od nazwiska Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji który jest koordynatorem programu. Zgodnie z założeniami samorządy mogą się ubiegać o dofinansowywanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych – także na inwestycje, których celem jest poprawa bezpieczeństwa (budowa zatoczek autobusowych, sygnalizacji świetlnej, chodników dla pieszych itp.). Wysokość rządowego dofinansowania może wynieść do 3 mln zł na jedną inwestycję, przy czym samorząd lokalny musi dołożyć co najmniej tyle samo. Wojewoda może wartość dofinansowania rządowego zwiększyć nawet do 65 proc. jeśli uzna, że inwestycja jest bardzo potrzebna a samorządu nie stać na wydatkowanie większej kwoty.
Wczoraj wojewoda podlaski Maciej Żywno powołał specjalną komisję (w skład której weszli przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji), która ma oceniać złożone przez samorządowców projekty przebudowy dróg. Gminy na złożenie wniosku mają czas do 21 listopada. Zgodnie z harmonogramem programu do 19 grudnia ma być gotowa podlaska lista rankingowa wniosków, a do końca grudnia premier powinien zatwierdzić projekty, które będą wybrane w regionach do dofinansowania.
W ciągu trzech lat z budżetu państwa na realizację programu zostanie przeznaczony 3 mld. zł – 1 mld rocznie. Suma ta ma zostać równo podzielona na 16 województw, co oznacza, że woj. podlaskie przez trzy lata na dofinansowanie przebudowy dróg lokalnych otrzyma po 62 mln zł.
Dodajmy tylko, że przebudowa kilometra drogi lokalnej kosztuje od 500 tys. zł  do 1 mln zł. W województwie podlaskim są 132 jednostki samorządu terytorialnego, a łączna długość dróg lokalnych sięga 16 tysięcy kilometrów.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę