Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

POWIAT ŁOMŻYŃSKI NAGRODZONY ZA NAJLEPSZY PROJEKT

W dniach 27-28 października 2008 roku Starosta Łomżyński uczestniczył w II Polsko-Niemieckim Kongresie Samorządów Lokalnych pt. „Polsko-niemiecka współpraca szansą dla rozwoju regionów przygranicznych w Europie”. Organizatorami tego Kongresu było Centrum Samorządu Lokalnego FRDL w Jeleniej Górze oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

W ramach dwudniowego spotkania odbyły się dyskusje przedstawicieli szczebla rządowego i samorządowego nad możliwościami wykorzystania ogromnego potencjału terenów przygranicznych Polski i Niemiec do ich rozwoju gospodarczego oraz dalszej integracji społeczeństw w ramach Unii Europejskiej. W programie – obok przedstawienia wpływu wielkiej polityki na transgraniczne relacje, prezentowane były również przykłady bardzo dobrej współpracy samorządów z obu stron granicy.

Wśród uczestników oraz prelegentów II Polsko-Niemieckiego Kongresu Samorządów Lokalnych znaleźli się m.in.:

·        prof. Jerzy Regulski – Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

·        Falk Altenberger – Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

·        Grzegorz Schetyna – Wicepremier RP, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji RP

·        Marek Ziółkowski – Wicemarszałek Senatu RP

·        prof. Leon Kieres – Senator RP, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych

·        Piotr Stachańczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

·        Rolf Rafael – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec

·        prof. Irena Lipowicz – była Ambasador, Członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

·        dr Marzena Guz-Vetter – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Berlinie

·        Michael Kretschmer – Poseł do Bundestagu  

W trakcie tegorocznego Kongresu Powiat Łomżyński wraz z partnerskim powiatem Dingolfing-Landau (Bawaria, Niemcy) otrzymał Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową dla najlepszego projektu za 2007/2008 rok pt. „Tradycja – Natura – Perspektywy” w wysokości 20 tys. zł. Nagrodę, Starosta Łomżyński – Krzysztof Kozicki oraz Starosta Powiatu Dingolfing-Landau – Heinrich Trapp otrzymali z rąk Herberta Helmrich`a – Współprzewodniczącego Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W tym miejscu warto nadmienić, iż był to konkurs o charakterze ogólnopolskim. Dla Powiatu Łomżyńskiego to wielki sukces, z uwagi na fakt, iż to nasz projekt został wybrany za najlepszy spośród 150 biorących udział w konkursie.

Dorobek prawie dziesięcioletniej współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing-Landau (X-lecie współpracy przypada na maj 2009 rok) wyraźnie pokazuje potrzebę wspólnych spotkań i dyskusji. Takie działania stanowią jedną z podstawowych form realizacji zamierzeń na rzecz rozwoju samorządności, opartej na uczestnictwie mieszkańców, w rozwiązywaniu ich własnych spraw. Dzięki współpracy Powiatu Łomżyńskiego i Powiatu Dingolfing-Landau, jest możliwość corocznej organizacji wymiany młodzieży polskiej – niemieckiej, organizacji staży i praktyk dla młodzieży na terenie Bawarii, czy możliwość uczestnictwa regionalnych zespołów ludowych w międzynarodowych imprezach kulturowych i folklorystycznych. Dlatego też przedstawiciele obu powiatów skupiają się przede wszystkim na dyskusjach o wspólnych problemach wymagających rozwiązania, które przyczyniają się do wzmocnienia i przyśpieszenia integracji i współpracy międzynarodowej.
Zbigniew Biernacki
pon, 03 listopada 2008 08:40
Data ostatniej edycji: pon, 03 listopada 2008 08:47:11

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę