Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Winni..., bo protestowali

Główne zdjęcie
Sławomir Wróbel wychodzący z sądu

„Perspektywa, to nasza spółdzielnia mieszkaniowa” - to hasło widnieje na kilku blokach SM Perspektywa i chyba prawdziwość tego hasła jest teraz udowadniana... Z inicjatywy zarządu spółdzielni, w piątek na sali sądowej znaleźli się spółdzielcy Alicja Długołęcka i Sławomir Wróbel, którym zarzucono, że bez zgody zarządu spółdzielni, rozwiesili transparenty na ogrodzeniu boiska przed blokiem przy ul. Księcia Janusza 18 - co jest wykroczeniem. Obwinieni przyznali że transparenty wywiesili, ale podkreślali, że były one formą pokojowego protestu podjętego przez 260 mieszkańców okolicznych bloków, przeciwko „podstępnemu i cwaniackiemu” sprzedaniu przez zarząd spółdzielni boiska sportowego pod sklep.


Chodzi o kilka transparentów („Perspektywa to nie sklep z gruntami używanymi”, „Marketowi Nie”, „Boisko Tak Lipski Ne”, „Postęp tak, podstęp nie”, Tusk buduje Lipski rujnuje”, „Dzieci mają prawo do szczęścia, ale nie mają szczęścia do prawa”), które rozwieszono na siatce wokół osiedlowego boiska sportowego. Sprawę do sądu skierowała policja, która wcześniej zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia otrzymała od zarządu spółdzielni. Alicję Długołęcka i Sławomira Wróbla obwiniono z art. 63a. § 1. Kodeksu Wykroczeń (Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze, ograniczenia wolności albo grzywny.) Oboje przyznali, że transparenty rozwiesili, ale były one formą pokojowego protestu przeciwko sprzedaży przez zarząd SM Perspektywa dużej części tego boisko prywatnemu przedsiębiorcy, który chce tu wybudować duży sklep. Jak twierdzili obwinieni podstępnie wyłudzono od mieszkańców zgodę na sprzedaż części boiska, zarząd spółdzielni nie odpowiadał na wysłane jeszcze w ubiegłym roku pisemne protesty, a o „zebraniu członków spółdzielni” na którym formalnie zdecydowano o sprzedaży gruntu nie zostali poinformowani.  
- Zarząd spółdzielni powinien działać w interesie mieszkańców, a w tym wypadku tak nie było – zgodnie przekonywali sąd Długołęcka i Wróbel.
Jako jedyny świadek w procesie wystąpił Leszek Konopka wiceprezes SM Perspektywa.  Powiedział, że transparenty były wywieszone bez zgody zarządu spółdzielni i że nikt o taką zgodę do zarządu nie występował. Konopka, choć przyznał, że widział transparenty i zna ich treść nie potrafił odpowiedzieć na pytanie sądu czy wie dlaczego te płachty zostały przez mieszkańców rozwieszone?
- Trudno powiedzieć... Różna treść tych transparentów była – opowiadał.
Potwierdził, że spółdzielnia sprzedała część terenu na którym znajduje się boisko sportowe prywatnemu przedsiębiorcy, ale jak przekonywał ogrodzenie na którym wywieszono transparenty  jest na terenie który w dalszym ciągu należy do spółdzielni i administruje nim zarząd SM Perspektywa.

Sąd ogłaszając wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej uznał Alicję Długołęcka i Sławomira Wróbla winnych, ale ze względu na charakter sprawy odstąpił od ich karania i nie obciążył  kosztami postępowania. W ustnym uzasadnieniu wyroku asesor Anna Stetkiewicz podkreślała, że nie ulega wątpliwości, ze transparenty zostały wywieszone bez zgody administratora – czyli zarządu spółdzielni. Dodała także, że zarząd spółdzielni złożył zawiadomienie do policji chcąc w ten sposób pozbyć się niewygodnych dla siebie haseł.
- Sąd widzi, że mieszkańcy walczą o sprawę – stwierdziła sędzia Anna Stetkiewicz. - Proszę wykorzystać inne formy protestu które nie naruszają norm prawa – dodała.

Wyrok nie jest prawomocny. Skazani twierdzą, że nie czują się winni i zapowiadają złożenie odwołania.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę