Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Rekordowa hojność dla zabytków 200-letniej nekropolii: 44 tysiące 640 złotych i 98 groszy!!!

Główne zdjęcie
niewielu odwiedzających groby na łomżyńskim cmentarzu nie miało przyklejonego znaczka kwesty

- Proszę przyjąć nasz identyfikator kwestarski – zaproponował z uśmiechem wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Józef Babiel Romanowi Borawskiemu, dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury DŚT w Łomży w niedzielę, 2 listopada A.D. 2008 przed koncertem jazzowym Zaduszki Muzyczne. – Od kilku lat podsumowując kwestę na ratowanie zabytków starego cmentarza spotykamy się z kwestarzami i przyjaciółmi właśnie na tak pięknych koncertach. Tegoroczna zbiórka we Wszystkich Świętych i w Zaduszki wypadła zaprawdę koncertowo: łącznie w czasie 16 godzin do puszek ponad 100 kwestarzy łomżyniacy i przyjezdni goście wrzucili 44 tysiące 640 złotych i 98 groszy. Ale to nie wszystko…

Do centrum dowodzenia kwesty, które przez dwa dni mieściło się w kawiarni Teatru Lalki i Aktora, dotarły także walory zagraniczne i… historyczne. Z puszek komisja pod wodzą prezesa TPZŁ Zygmunta Zdanowicza i wiceprezesów Józefa Babiela i Wawrzyńca Kłosińskiego wyjęła ponadto: 3, 05 dolara amerykańskiego, 31, 30 euro, 1 lit litewski, 5 koron słoweńskich, 6 okolicznościowych dwuzłotówek, 15 kopiejek ZSRR i 148 zł i 20 gr nieobiegowych PRL-owskich złotówek.  Hojność komuś z serdecznych darczyńców kazała nawet ofiarować jeden żeton telefoniczny. Być może, też się przyda, bo wszystkie walory zostaną wymienione po najlepszym kursie na złotówki i zasilą konto na ratowanie zabytków cmentarza przy ul. Mikołaja Kopernika (d. Świętego Mikołaja) w Łomży. Od 1984 r. udało się do tej pory wyremontować ponad 120 nagrobków. Zabytków jest ponad 500, z czego na renowację czekają głównie ozdobne ogrodzenia i oryginalne krzyże metalowe.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które jak co roku sprawnie zorganizowało serdeczną zbiórkę, gorąco dziękuje wszystkim darczyńcom za rekordową hojność, a kwestarzom za niewymuszony wdzięk i pomysłowość w zachęcaniu do tejże.

Mirosław R. Derewońko  

210204100642.gif
Foto: niewielu odwiedzających groby na łomżyńskim cmentarzu nie miało przyklejonego znaczka kwesty
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę