Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Ksiądz podporucznik...

Główne zdjęcie
Ks. Adam Tomaszewski promowany na podporucznika WP

Ks. Adam Tomaszewski, wikariusz parafii Krzyża Świętego w Łomży, znalazł się w grupie 67 księży księży diecezjalnych i zakonników promowanych na I stopień oficerski Wojska Polskiego. To pierwsza po 75. latach promocja rezerwy kadrowej kapelanów na czas wojny. Następnej takiej uroczystości można spodziewać się nie wcześniej niż za 20 lat. Uroczystość odbyła się w środę (29.X.2008) na Placu J. Piłsudskiego w Warszawie. Aktu promocji dokonał z-ca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wiceadmirał Tomasz Matea.

Na uroczystość przybyły rodziny promowanych kapelanów, proboszczowie parafii, w których na co dzień pracują księża a wśród nich także proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży ks. kanonik Andrzej Godlewski. W uroczystości wziął udział bp polowy Wojska Polskiego i m.in  reprezentujący Prezydenta RP Władysław Stasiak - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Minister przypomniał m.in. postać Księdza Ignacego Skorupki, bohatera wojny polsko –bolszewickiej z 1920 r. Nawiązując do znanego i często powtarzanego hasła Bóg, Honor, Ojczyzna, powiedział, że wyraża ono najgłębszy sens i godność służby w szeregach Wojska Polskiego. Słowa ślubowania wypowiedziane przez księży przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przy dźwiękach Hymnu i pod biało - czerwoną flagą są niezwykle zobowiązujące. – Gratuluję, bo to wspaniała chwila i miejsce, zakończył minister Stasiak.
Po uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Katedrze Polowej w Warszawie odprawiono uroczystą Mszę Święta, której przewodniczył abp Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński.

Wszyscy księża podporucznicy to ochotnicy, którzy dobrowolnie podjęli służbę kapelana na czas wojny. Nim zostali oficerami przeszli specjalne, składające się z trzech etapów szkolenia. Pierwszy – szkolenie w trzech szkołach oficerskich: w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Drugi etap szkolenia to były praktyki w parafiach wojskowych, gdzie poznawali system posługi kapelanów zawodowych, etatowych. Potem zdali wymagane egzaminy i zostali dopuszczeni do promocji na podporuczników rezerwy WP.
Po promowaniu na podporucznika ks Adam Tomaszewski, podobnie jak jego wojskowi koledzy, wrócił do parafii, ale co rok ma być wzywany na szkolenia, aby być w stałej dyspozycyjności i łączności z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego.  
210407125521.jpg
cz
cz, 30 października 2008 15:31
Data ostatniej edycji: cz, 30 października 2008 19:18:38

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę