Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Każdy radny ma swój mikrofon...

- Czy na naukę nie jest jeszcze aby za późno? - pytała przed XXXV sesją Rady Miejskiej Łomży w środę, 29 października radna Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, która z 18 koleżankami i kolegami uczyła się obsługi profesjonalnego systemu konferencyjnego. Jeśli znajdzie się w przyszłorocznym budżecie prawdopodobnie ok. 100 tys. zł, to być może tak nowocześnie jak w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie będzie wyposażona sala konferencyjna łomżyńskiego ratusza. Przed każdym radnym stanęły terminale z mikrofonem i przyciskami: zielony oznacza głos za, czerwony - przeciw, a żółty – wstrzymujący się. Przycisk niebieski umieszczono na wypadek, gdyby radny chciał zaznaczyć, że w głosowaniu udziału nie bierze.

Pozostałe przyciski pozwalają poprosić o głos, a system odnotowuje kolejność mówców. Skończą się zatem przepychanki słowne, kto zgłosił się pierwszy. Podobnie wygląda procedura zabierania głosu ad vocem, jako reakcję czy polemikę na wypowiedź przedmówcy. Pojawić się mogą także tzw. głosy priorytetowe, gdy zechce odezwać się prezydent czy wiceprezydenci. Jest nawet przycisk, oznaczający rezygnację z głosu, ale nasi radni, znani z wielomówstwa, raczej nieczęsto będą go używać.  
Na ekranie rzutnika wyświetlane są teksty głosowanych uchwał i wniosków, zaś nad wszystkim pieczę sprawuje wyposażony w specjalny terminal przewodniczący Rady Miejskiej, który obserwuje na monitorze aktywność radnych. Podczas szkolenia przewodniczący Wiesław T. Grzymała był wyręczany przez Sebastiana Antkowiaka z poznańskiej firmy HD System Plus. W jej urządzenia tego typu wyposażone są urzędy wojewódzkie, marszałkowskie i miejskie w 16 miastach w Polsce, m.in., w Poznaniu, Wrocławiu, Koszalinie, Kielcach i Słupsku.
- Zaprojektowany i wyprodukowany przez nas system umożliwia wykluczenie pomyłek podczas głosowania i zapewnia jego jawność, ponieważ każdy z terminali uruchamiany jest na imienną kartę radnego – wyjaśnia Sebastian Antkowiak. - Wszystkie głosowania i wypowiedzi są rejestrowane, tak że w każdej chwili mogą zostać odnalezione i odtworzone. System pozwala także na jednoczesną z obradami publikację z dźwiękiem i obrazem na stronie internetowej czy w telewizji lokalnej.
- Pozdrawiam Szanownych Państwa – jako pierwszy odważył się zabrać głos radny Jarosław Kozłowski.
- Pozdrawiam cały system i nas wszystkich – sekundowała mu radna Bogumiła Olbryś.
Radni bawili się urządzeniami jak dzieci, wesoło komentując zachowania kolegów.
- Po co latać do mównicy, nogi niszczyć – zastanawiał się radny Zbigniew Lipski. - Bogusiu, teraz będziesz mogła mówić, co zechcesz!   

Mirosław R. Derewońko

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę