Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

„Przybyli ułani pod okienko...”

„Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani, że za tobą idą chłopcy malowani?” - pytali urzekająco wzruszającym śpiewem piosenkarze i soliści, którzy uświetnili inaugurację łomżyńskich obchodów 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości. We wtorkowy wieczór prawie półtorej godziny Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego gościł z koncertem w Łomży. Klub Garnizonowy, który zaprosił blisko 100-osobową orkiestrę, chór i tancerzy, rozdał na koncert 499 wejściówek. Sala widowiskowa ŁOK była pełna zachwytu!

Publiczność – nierzadko w zielonych mundurach - powitał kierownik Klubu Garnizonowego mjr Ryszard Matuszewski i prezydent Łomży.  
- To wielki zaszczyt i chluba dla Łomży gościć tak znakomitych wykonawców – mówił Jerzy Brzeziński.. - Kiedy w 1795 r. Rosja, Prusy i Austria na 123 lata odebrały Polsce niepodległość, to Powstanie Listopadowe, Wiosna Ludów i Powstanie Styczniowe mówiły światu, że „jeszcze Polska nie zginęła”.
Prezydent zapowiedział, że 10 listopada harcerze Hufca Łomża przedstawią inscenizację rozbrajania patroli niemieckich i śmierci 18-letniego komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Leona Kaliwody. Poinformował, że główne obchody 11 listopada połączone będą z mszą św. za Ojczyznę i 50-leciem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Koncert poruszył serca głównie za sprawą odpowiednio do okazji dobranego repertuaru. Po polonezie kontuszowym, z gracją zatańczonym przez osiem par w strojach wzorowanych na XVIII-wiecznych ubiorach szlacheckich, zabrzmiały piosenki legionowe, z „Pierwszą Kadrową” i „Marszem Pierwszej Brygady” na czele. Przepięknie zabrzmiała ballada „Rozkwitały pąki białych róż” w wykonaniu sopranistki rodem z Ostrołęki Anny Grabowskiej (lat 28), która jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Występy wokalne i taneczne przeplatali komentarzami historycznymi konferansjerzy: Ewa Baka i Tomasz Szuran. Orkiestrę poprowadzili dyrygenci: Kazimierz Ołtarzewski i Mirosław Racewicz.
- Łomżyńska publiczność znakomicie reaguje na to, co dzieje się na scenie, dlatego wykonawcy dają z siebie wszystko – powiedział Kazimierz Ołtarzewski (lat 63), związany z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego od 1 września 1984 r.
Potem przyszedł czas na pieśni okresu II wojny światowej („Czerwone maki na Monte Cassino”) i powstańcze („Pałacyk Michla”). Wśród solistów wyróżnili się Roman Kogut („Marsz Mokotowa) i Elżbieta Przepiórska-Górnicka („Maki”, skomponowane przez Stanisława Niewiadomskiego).
- Ci ludzie mają duszę artystów i są zdyscyplinowani jak w wojsku – podsumował pierwszy dyrygent, którego opinii wdzięczna publiczność wtórowała gromkimi brawami. - W każdej chwili czekamy w Warszawie przy ul. Kredytowej 5 na chętnych z Łomży, którzy chcieliby podjąć współpracę czy pracę z naszym zespołem.

Mirosław R. Derewońko  
210204100642.gif
Foto:
Foto: Kierownik Klubu Garnizonowego w Łomży mjr Ryszard Matuszewski
Foto: Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i mjr Ryszard Matuszewski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 28 października 2008 22:25
Data ostatniej edycji: śr, 29 października 2008 10:17:57

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę