Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

„Jedź ŁOŚtrożnie” po raz drugi

Sześć dużych tablic ostrzegających kierowców przed łosiami na drodze stanie jeszcze w tym roku przy głównych drogach przebiegających przez Dolinę Biebrzy. To jeden z elementów drugiej edycji akcji „Jedź ŁOŚtrożnie”. Ma zwrócić uwagę kierowcom podróżującym przez dolinę Biebrzy na możliwość pojawienia się na drodze łosi.

Cztery duże tablice  - przypominające trójkątny znak drogowy ostrzegający przed dzikimi zwierzętami, ale z łosiem i napisem: Uwaga łosie! -  staną przy drodze krajowej nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem łosi. Dwa znaki zostaną ustawione przy drodze S8 na trasie Augustów-Sztabin w miejscowości Podcisówek.
Duże tablice z łosiami, mają bardziej uczulać na możliwość pojawienia się na drodze tego zwierzęcia.
Z danych, które posiada Biebrzański Park Narodowy (z komend powiatowych w Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sokółce oraz nadleśnictw), wynika, że w 2008 roku doszło do 64 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt, z czego 18 dotyczy łosi. Ze względu na masę zwierzęcia, kolizja z łosiem może zakończyć się tragicznie. Policja zaleca wolniejszą jazdę, bo łoś nie wbiega zazwyczaj na drogę, a na nią wchodzi, więc jest czas, żeby odpowiednio zareagować i uniknąć zderzenia.

Pierwsza edycja akcji "Jedź ŁOŚtrożnie" była przeprowadzona w minionym sezonie jesienno-zimowym. Rozdano kilka tysięcy ulotek i naklejek. Teraz będzie podobnie. Druga edycja akcji ruszyła wczoraj i potrwa do marca 2009 roku. Raz w miesiącu na drogach, gdzie pojawiają się łosie, Biebrzański Park Narodowy we współpracy z policją i nadleśnictwami będzie rozdawać ulotki ostrzegające przed łosiami. Z kierowcami prowadzone są rozmowy.

Łoś to największy ssak w dolinie Biebrzy - dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Przez większość roku łosie przebywają na bagnach. Jednak późną jesienią wędrują do lasu, by w nim łatwiej przetrwać zimę. Łosie są pod ochroną. Dolina Biebrzy to ich europejska ostoja.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę