Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sabaton przy grobie kpt. Władysława Raginisa

Główne zdjęcie
Sabaton przy grobie kpt. Władysława Raginisa i jego żołnierzy

Sabaton, znana w Europie szwedzka grupa heavymetalowa, gościła w Wiźnie! Muzycy chcieli zobaczyć Strękową Górę, gdzie bohaterską obroną w kampanii wrześniowej 1939 roku dowodził kpt. Władysław Raginis. Jeden z utworów Sabaton pt. „40 : 1” poświęcony został właśnie bohaterskim obrońcom Wizny. Wydarzenie, o którym muzycy z Falun dowiedzieli się od jednego ze swych polskich fanów, zrobiło na nich wstrząsające wrażenie: napisali pełen szacunku i podziwu tekst i stworzyli muzykę. Anonimowy internauta stworzył do tego utworu teledysk który w youtube obejrzało blisko milion osób.



Piosenka „40 - 1” z albumu „The Art of War” grupy Sabaton

Centralnym punktem wizyty Sabaton było obejrzenie pozostałości schronu bojowego, w którym – nie chcąc się poddać hitlerowcom – rozerwał się granatem 31-letni kpt. Władysław Raginis. Wielkie poszarpane bloki betonowe wokół otoczonego podwójnym łańcuchem krateru na Górze Strękowej kilka kilometrów za Wizną wprawiły Sabaton w zdumienie.
- Mimo że widziałem zdjęcia bunkrów z tego terenu, myślałem, że są o wiele mniejsze – powiedział lider i wokalista Joakim Broden (lat 29). - Nie wiedziałem też, że z tego bunkra, który mieścił ok. 20 żołnierzy, dowodzony był odcinek obrony długi na pięć kilometrów w jedną i pięć w drugą stronę.
Sześciu muzyków Sabaton i dziesiątki dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów obejrzało krótką inscenizację walk z udziałem przebranych w mundury  z 1939 r. członków Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 33 Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich z Łomży. Dowodził nią przewodnik ZHP Zbigniew Dobkowski. Atrakcją byli też dwaj ułani konno z Grabowa. Joakim Broden dostał od harcerzy wytłoczonego ręcznie na prostokątnej blaszce polskiego orła. Ten swoisty ryngraf lider Sabaton zawiesił sobie na szyi.
- To miejsce jest symbolem bezprzykładnego męstwa polskich żołnierzy – stwierdził wzruszony Joakim Broden. - Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy zostaliby tutaj, aby walczyć. Większość ludzi uciekłaby z tego piekła. Podziwiam kpt. Raginisa, który postanowił wytrwać do końca: śmierć i chwała!
Również Par Sundstrom (lat 28), basista Sabaton, z którym Joakim Broden napisał tekst „40 : 1”, był wielce przejęty atmosferą miejsca bohaterstwa polskich żołnierzy.
- Dużo czytałem o tamtych dniach i oglądałem dużo fotografii, ale wyniosłość i spokój panujący na Strękowej Górze nabierają głębszego wymiaru – ocenił współautor pieśni. - Słyszeliśmy, że ciała kpt. Władysława Raginisa i jego żołnierzy pochowane są w pobliżu...
Tak jest w rzeczywistości i ten grób zbiorowy Sabaton(powstał w 1999 r.)także odwiedził.
- Napisaliśmy wiele utworów, których treść nawiązuje do wielkich batalii w historii ludzkości, np. lądowania w Normandii czy bitwy o Stalingrad w Rosji – powiedział wokalista Joakin Broden. - Jednak takiej intensywności emocji i napięcia uwagi nie przeżywałem przy żadnym z utworów, może z wyjątkiem Galipoli w Turcji.
Autorzy pieśni, które mają żołnierski, marszowy rytm i dynamizm militarnego ataku, podkreślają, że nie stoi za nimi żadna polityczna propaganda czy ideologia, tylko podziw dla odwagi pojedynczego żołnierza i współczucie dla ofiar wojny. Planują napisanie utworu o wręcz kaskaderskich popisach polskich lotników Dywizjonu 303, chroniącego nieba nad Anglią podczas II wojny światowej.
Sabaton podejmował w Wiźnie Dariusz Szymanowski, prezes założonego w maju 2008 r. Stowarzyszenia Wizna 1939. Podczas konferencji prasowej w zajeździe Kasztelan sprezentował gościom z Falun kopię szabli oficerskiej z napisem „Honor Ojczyzna”, jaką mógł posługiwać się kpt. Władysław Raginis.

Sabaton dzisiaj gra koncert w Warszawie, a jutro w Krakowie. W następnych dniach wystąpi w Czechach, Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Wszędzie wykonają „40 : 1”.
Mirosław R. Derewońko

PS. Z Sabaton przyjechali do Wizny także: Oskar Montelius (git.), Rikard Sunden (git.), Daniel Myhr (instrumenty klawiszowe) i Daniel Mullback (perkusja). Towarzyszył im organizator koncertów w Polsce Julian Żebrowski i tour manager Volker Raabe. Reportaż dokumentalny z pobytu Sabaton realizował Jacek Raginis, krewny kpt. Władysława Raginisa. 
Foto: Sabaton przy grobie kpt. Władysława Raginisa i jego żołnierzy
Foto: Członkowie zespołu Sabaton podpisują plakaty pod pomnikiem w centrum Wizny
Foto: Sabaton pod pomnikiem Samodzielnej Grupy Operacyjnej Narew w centrum Wizny
Foto: Sabaton na Strękowej Górze
Foto: Sabaton na Strękowej Górze
Foto: Jaokim Broden z orłem ręcznie wytłoczonym w blasze
Foto: Członkowie zespołu Sabaton w gruzach bunkru na Strękowej Górze
Foto: Par Sundstrom i Jaokim Broden to autorzy tekstu 40 -1
Foto: Członkowie zespołu Sabaton w gruzach bunkru na Strękowej Górze
Foto: Sabaton z Harcerską Grupą Rekonstrukcji Historycznej 33 pp Strzelców Kurpiowskich z Łomży i ułan z Grabowa
Foto: Sabaton przy grobie kpt. Władysława Raginisa i jego żołnierzy
Foto: Sabaton przy grobie kpt. Władysława Raginisa i jego żołnierzy
Foto: Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia Wizna 1939 ofiarował kopię szabli oficerskiej z 1939r.
Foto: Sabaton podczas konferencji prasowej
Foto:
cz
cz, 23 października 2008 16:15
Data ostatniej edycji: cz, 23 października 2008 18:13:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę