Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

W wakacje prezydent dał wysokie podwyżki swoim...

Tak jak pisaliśmy wcześniej - wakacyjne podwyżki zastępców prezydenta Łomży wyniosły po około 10 procent. Jednemu swojemu zastępcy prezydent Jerzy Brzeziński podniósł w wakacje pensję o 911,60 zł, a drugiemu o 933,20 zł. Teraz obaj zarabiają po ponad 10 650 zł miesięcznie. To grubo ponad pięć razy więcej niż dostają za miesiąc pracy w ratuszu urzędnicy, których praca wyceniana jest najgorzej. Dodajmy, że wynagrodzenie niższe niż średnie w kraju otrzymuje co piąty urzędnik ratusza. Zastępcy prezydenta dostają od swojego pryncypała także wysokie nagrody.

Przed trzema tygodniami na łamach Gazety Bezcennej opublikowaliśmy (jak się okazuje wcale nie musieliśmy) sprostowanie do artykułu „Wakacyjne podwyżki w Ratuszu”. Łukasz Czech z biura prasowego ratusza zarzucił nam, że „nie prezentujemy całej prawdy, wprowadzając w błąd czytelników”, bo wysokie podwyżki o których pisaliśmy, zastępcy prezydenta Łomży  - Krzysztof Choiński i Marcin Sroczyński – otrzymali nie jednorazowo, ale w trzech turach. Teraz otrzymaliśmy wreszcie pisemne odpowiedzi na pytania dotyczące tych podwyżek. Okazuje się, że przed rokiem – dokładnie w czerwcu 2007 roku – prezydent Brzeziński też dał swoim zastępcom podwyżki, tyle tylko, że wówczas wahały się one granicach jednego - dwóch procent czyli zgodnie z tym co teraz napisał Czech wyniosły 65 i 130 zł!. Kolejna podwyżka jaką zastępcy prezydenta otrzymali – i co tak naprawdę wzburzyło nie tylko nas, ale także wielu pracowników ratusza, była znacznie wyższa. Zgodnie z tym, co teraz przesłał nam Czech,  w lipcu 2008 r. podwyżka wynagrodzenia zastępców prezydenta wyniosła odpowiednio 911,60 zł i 933,20 zł. (Ważne - Czech nie precyzuje, który z zastępców którą podwyżkę dostał.) To oznacza, że wynagrodzenia Choińskiego i Sroczyńskiego w wakacje wzrosły niemal o 10%.
Co z trzecią podwyżką? Okazuje się, że jej w ogóle nie było. „W opisywanym okresie nie było trzeciej podwyżki. Mój błąd przy pisaniu sprostowania, za co Pana Redaktora i czytelników Gazety Bezcennej najmocniej przepraszam” - napisał tym razem Czech.
 
Zarabiając ponad 10650 zł obaj urzędnicy – nie zostali jak prezydent Brzeziński wybrani w wyborach powszechnych, ale są nimi ze wskazania prezydenta miasta - należą do najlepiej opłacanych samorządowców. W ubiegłym roku – zgodnie z tym co zapisali w oświadczeniach majątkowych  - z pracy w ratuszu każdy z nich zarobił ponad 137 tys zł, czyli dzieląc to przez 12, średnio z kasy miasta miesięcznie wyciągali po jakieś 11 400 zł. Oczywiście złożyły się na to nie tylko gołe pensje i należne urzędnikom „trzynastki”.  Choiński i Sroczyński byli, i jak się okazuje są w dalszym ciągu, hojnie przez prezydenta Brzezińskiego nagradzani. W ubiegłym roku z nagród na konta każdego z nich wpłynęło po 12 000 zł. W tym roku w ratuszu tylko raz wypłacano nagrody. Obaj zastępcy prezydenta – zgodnie z tym co napisał Łukasz Czech -  „otrzymali nagrodę pieniężną w kwocie 2200 zł brutto z okazji święta Konstytucji 3 Maja”. Kolejna okazja do nagrodzenia już się zbliża. Prezydent może nagradzać urzędników w listopadzie z okazji Święta Niepodległości, a po raz trzeci na koniec roku kalendarzowego, ale tylko wtedy jeżeli istnieją oszczędności w budżecie miasta w dziale przeznaczonym na wynagrodzenia.

Dodajmy, że wielotysięczne zarobki w łomżyńskim samorządzie nie nalezą do standardów. Średnie wynagrodzenie pracowników Urzędu Miejskiego zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych (bez kadry kierowniczej) wynosi około 3210 zł brutto – czyli ponad trzy razy mniej niż otrzymują panowie Sroczyński i Choiński. Na podkreślenie zasługuje natomiast fakt, że aż 18% - czyli niemal co piąty urzędnik ratusza - otrzymuje pobory niższe niż średnie wynagrodzenie w kraju, które według danych Głównego Urzędu Statystycznego w II kwartale roku wyniosło 2951,36 zł brutto. Najniższe wynagrodzenie osoby zatrudnionej na stanowisku urzędniczym w Urzędzie Miejskim w Łomży – zgodnie z pisemną informacją Czecha - wynosi 2000 zł brutto.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę