Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Dla Niego człowiek był najważniejszy

Główne zdjęcie
PWSIiP w Łomży - prezentacja zdjęć obrazujących pontyfikat Papieża Polak

- Jan Paweł II zawsze stawiał człowieka na pierwszym miejscu – mówił biskup łomżyński Stanisław Stefanek do studentów Państwowej Wyższej Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Dziś rano, w 30. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Polaka, Karola Wojtyły, biskup łomżyński w tej uczelni wygłosił wykład pt. „Jana Pawła II nauka o człowieku”.

Biskup Stanisław Stefanek podczas wykładu w PWSIiP w Łomży
Biskup Stanisław Stefanek podczas wykładu w PWSIiP w Łomży

Biskup nawiązał przede wszystkim do pierwszej encykliki papieża Redemptor hominis (Odkupiciel człowieka). Podkreślał, że łączy się w niej chrystocentryzm i antropocentryzm.
- Otrzymujemy centryzm nasz czyli nasze centralne miejsce w świecie jako panowie historii tylko dlatego, że pierwszy spośród ludzi to znaczy Bóg Wcielony jest panem historii. To jest zamknięta nauka Jana Pawła II o człowieku. Dochodzimy do miejsca numer jeden przez Chrystusa – podkreślał biskup Stanisław Stefanek.  
Biskup łomżyński dodawał także, że Jan Paweł II naukę tę unaoczniał całym swoim życiem. I  przytoczył kilka przykładów m.in. wizytę papieża w celi u Ali Agcy.
- To nigdy nie była sztuczna ze strony papieża dekoracja. To zawsze była wewnętrzna bliskość człowiekowi – mówił biskup.

Już po wykładzie, biskup Stanisław Stefanek odnosząc się bezpośrednio do 30 rocznicy wyboru Jana Pawła II dodawał, że cieszy się iż w kilka lat po śmierci papieża  w Polsce coraz częściej sięga się do Jego nauki.
- Zaczęliśmy od oglądania albumów i osobistych wspomnień. Każdy szukał w pamięci  momentów w którym albo dotknął reki Ojca Świętego, albo nawet zamienił z nim kilka słów... te wspominki i albumy są miłe, ale to nie jest owoc pontyfikatu. W tej chwili patrząc na całą Polskę widzę, że przeszliśmy do bardzo istotnego poziomu, to znaczy studiujemy naukę Jana Pawła II w różnych formach, albo takich typowo akademickich, albo multimedialnych, ale zawsze idziemy do istoty Jego wykładów, a to jest najważniejsze. Jego osoba jako kapłana, jako pierwszego biskupa Kościoła Katolickiego i Jego nauka to jest dorobek, który w 30-ą rocznicę wyboru trzeba koniecznie wspominać – podkreślał biskup Stefanek.
230804070022.gif
cz
cz, 16 października 2008 10:17
Data ostatniej edycji: cz, 16 października 2008 11:02:12

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę