Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Nasz drogi azbest...

Na blisko 9 milionów złotych zostały oszacowane koszty jakie muszą ponieść mieszkańcy Łomży w związku z koniecznością usunięcia wyrobów zawierających azbest. Według szacunków dziś w mieście jest ponad 100 tys m2 wyrobów z azbestem. To przede wszystkim płyty eternitowe na dachach domów. Zgodnie z prawem wszystkie muszą zniknąć w przeciągu najbliższych 26 lat.

Wyroby azbestowo – cementowe stanowiące niegdyś bardzo cenny surowiec wykorzystywany szeroko przez mieszkańców stanowią obecnie istotne źródło emisji rakotwórczego pyłu. Opierając się na wynikach badań ankietowych uzyskanych podczas przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji, oszacowano że w samej Łomży jest ponad 1,3 tys. ton wyrobów zawierających azbest. Porównując poszczególne ulice miasta największa ilość wyrobów azbestowych znajduje się  na ulicy Poznańskiej - 12734 m2,  i na ulicy Nowogrodzkiej - 8 494,6 m2.

Właśnie został opracowany, i jest poddawany konsultacjom społecznym, Programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla miasta Łomża na lata 2008-2032.  Z przedstawionych w  nim wyliczeń wynika, że sam koszt usunięcia wyrobów azbestowo-cementowych to ponad 3,5 mln zł, a do tego trzeba jeszcze doliczyć grubo ponad 5 mln zł, czyli kwotę na jaką oszacowano wartość materiałów, które mogłyby zastąpić te z azbestem.
 
Dodajmy, że zgodnie z ustawą obligującą Polaków do usunięcia wyrobów z azbestem do 2032 roku, właściciele obiektów powinni usunąć i unieszkodliwić je na własny koszt, ale przygotowany w łomżyńskim samorządzie program zakłada możliwość częściowego dofinansowania. W projekcie programu jest to uzależnione od pozyskania przez miasto na ten cel środków unijnych lub z krajowych funduszy celowych. Dofinansowanie nie będzie obejmowało kosztów nowego pokrycia wyrobem bezazbestowym.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę