Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Droga do gwiazd gospodarki i turystyki

Główne zdjęcie
zwyciężczyni Aneta Radziszewska (fot. Tomasz Wszeborowski)

Co oznaczał Czarny Czwartek na Wall Street? Kto może zdobyć uprawnienia przewodnika turystycznego? Który park narodowy jest najmłodszy w Polsce? Jaki jest markowy produkt turystyczny województwa podlaskiego? Nad takimi kwestiami głowiło się 78 uczniów z b. województwa łomżyńskiego (ponad dwa razy więcej niż rok temu), którzy rywalizowali o laury i nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Gospodarce i Turystyce. Na łopatki rozłożyła wszystkich drobna maturzystka Aneta Radziszewska z Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem, a jej drużyna zwyciężyła zespołowo.

fot. Tomasz  Wszeborowski
fot. Tomasz Wszeborowski
Sylwester Gawrych z Łomży (fot. Tomasz Wszeborowski)
Sylwester Gawrych z Łomży (fot. Tomasz Wszeborowski)
- Jest Pani teraz twarzą regionu, bo osiągnęła trzeci wynik w Polsce na 15 dotychczas przeprowadzonych edycji regionalnych – gratulował zwyciężczyni przewodniczący komisji konkursowej Kazimierz Dawid Plotzke ze Stowarzyszenia Społeczno-Gospodarczego Silesiae, które zorganizowało konkurs z portalem www.dlaczegopolska.pl i Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. - Poziom uczestników łomżyńskiego konkursu okazał się bardzo wysoki w stosunku do innych laureatów, chociażby z Suwalszczyzny, dlatego zakwalifikowaliśmy aż 41 osób do etapu wojewódzkiego, abyście mogli poprawić wyniki.
Znawczynię gospodarki i turystyki oraz jej drużynę do konkursu przygotowała ucząca przedsiębiorczości Bożena Jaźwińska. Jej uczennica Aneta, która w nagrodę dostała m.in. ogromny teleskop astronomiczny, twierdzi, że zwycięstwo zawdzięcza czterem latom nauki w dobrym technikum i wymagającym profesorom.
Potwierdza to fakt, że drugie miejsce zajął Mateusz Matanowski, a piąte - Piotr Jankowski z tej samej szkoły. Trzecie miejsce wywalczył Sylwester Gawrych z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, którego opiekunką jest Małgorzata Skrodzka, zaś czwarte – Anna Tomaszewska z Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie. Otrzymali w nagrodę, m.in., dyplomy, puchary, albumy i sprzęt muzyczny.
W rywalizacji drużynowej drugie miejsce zajął ZSEiO w Łomży, trzecie – łomżyńskie I Liceum Ogólnokształcące.
Etap wojewódzki odbędzie się 19 listopada 2008 w Białymstoku, finał ogólnopolski – 17 kwietnia 2009 r. w Warszawie. Lokalnym patronem konkursu jest prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, a krajowymi: Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Mirosław R. Derewońko

PS. Czarny Czwartek na Wall Street to początek światowego kryzysu finansowego w 1929 r. Przewodnikiem turystycznym może być osoba, która ma 18 lat, ukończyła szkołę średnią, przeszła szkolenie i zdała egzamin. Najmłodszy park narodowy to PN Ujście Warty. Wśród możliwych do wyboru markowych produktów naszego województwa jest Podlaski Szlak Bociani.
cz
śr, 08 października 2008 18:54
Data ostatniej edycji: cz, 09 października 2008 10:39:18

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę