Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Łapówkarstwo nie popłaca

Trzy osoby zamieszane w łapówkarstwo przy planowaniu hipermarketu przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej w Łomży zostały dziś skazane przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce. Wśród nich jest także były architekt miejski Łomży Andrzej Z., który przyjął 14 tys zł łapówki od przedstawicieli firmy Echo Investment zainteresowanej zbudowaniem tego hipermarketu. Oskarżeni już wcześniej przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Sąd zgodził się na proponowane wysokości kar.

Andrzej Z. został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, wysoką grzywnę (320 dniówek aresztu po 100 zł każda - częściowo na poczet której zaliczono 270 dni aresztu), przepadek pieniędzy pochodzących z łapówki, a także zakaz zajmowania stanowisk w administracji samorządowej związanej z architekturą przez 5 lat.
Pozostali dwaj skazani przez sąd w Ostrołęce, to Marek P. ówczesny dyrektor działu zakupów nieruchomości Echo Investment, oraz Jacek M.. Ci dwaj mężczyźni zostali skazani m.in. na 2 lata więzienia, przy czym pierwszy w zawieszeniu na 5, a drugi na 4 lata, mają zapłacić grzywnę, która w przypadku Marka P. została obliczona jako 400 dniówek po 400 zł (na jej poczet sąd zaliczył 280 dni aresztu) i kilkuletnie zakazy zajmowania stanowisk. Wszyscy trzej skazani mają także pokryć koszty postępowania sądowego. Wyrok nie jest prawomocny.
 
Przypomnijmy sprawa jest częścią znacznie większej afery związanej z lokalizacją hipermarketów w Białymstoku i Łomży. Lubelska Prokuratura Apelacyjna, która prowadziła śledztwo w tej sprawie od kwietnia 2006 roku do października 2007 roku, aktami oskarżenia objęła łącznie 11 osób, którym postawiono w sumie 23 zarzuty - m.in. wręczania i przyjmowania łapówek, przekroczenia uprawnień, fałszowania dokumentów i prania brudnych pieniędzy.    
W „łomżyńskim” wątku sprawy ustalono, że ówczesny urzędnik ratusza trzykrotnie przyjął pieniądze – łącznie 14 tys zł – od przedstawicieli firmy Echo Investment. Do przekazywania pieniędzy dochodziło w Łomży i Piątnicy w okresie październik 2003 – wrzesień 2005.
cz
wt, 07 października 2008 16:42
Data ostatniej edycji: śr, 08 października 2008 06:13:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę