Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Uważaj na oszusta...

Główne zdjęcie
Portret pamięciowy złodzieja. Jest to mężczyzna w wieku około 40 lat, średniej budowy ciała i wzroście ok. 170 cm. Twarz owalna z lekko odstającymi uszami, włosy krótkie blond.

Policja ostrzega przed oszustami, który obiecując ludziom starszym pomoc i pieniądze z Unii Europejskiej okradają ich. 86-letnia kobieta z Zambrowa straciła pieniędzmi i biżuterią warte w sumie ponad 1400 zł, gdy w domu odwiedził ją rzekomo przedstawiciel Urzędu Gminy i KRUS-u. Tylko w ostatnich dniach w województwie podlaskim w ten sposób oszukane zostały trzy staruszki. Policjanci poszukują oszustów i ostrzegają – „nie wpuszczajmy obcych do domu!!!”

Jaka mówi sierż. Kamil Sorko z zespołu prasowego KWP w Białymstoku oszuści podają się za przedstawicieli rozmaitych instytucji unijnych, państwowych, społecznych i pomocowych. Starszym osobom obiecują duże pieniądze i załatwienie spraw pozornie nie do załatwienia. Trzeba tylko wpłacić pewną kwotę… najlepiej od razu i to „do ręki”. W Sejnach, rankiem do mieszkania 80-cio letniej samotnej kobiety przyszedł mężczyzna przedstawiający się jako pracownik urzędu miasta. Zaoferował dużą dotację ze środków unijnych, która adresowana jest do osób w podeszłym wieku. Warunkiem jej otrzymania miało być wpłacenie urzędnikowi 2 tys. zł. Staruszka takiej kwoty w domu nie miała. Jej rozmówca wziął od niej 900 zł. Po resztę miał przyjść za pół godziny. Gdy nie wrócił kobieta skontaktowała się z urzędem miasta i wówczas zorientowała się ze padła ofiarą oszusta. Podobnie oszukana został także 86-letnią mieszkankę Hajnówki, którą odwiedził mężczyzna przedstawiający się jako pracownik instytucji unijnej. Swojej rozmówczyni zaoferował specjalną pomoc w kwocie 10 tys. zł. Warunkiem jej uzyskania, miało być okazanie posiadanych oszczędności. Staruszka pokazała rzekomemu urzędnikowi oszczędności i odłożyła kopertę z pieniędzmi na stół. Z niespodziewanym gościem rozmawiała jeszcze przez chwilę, gdy wyszedł zorientowała się, że razem z nim zniknęła koperta a w niej 1600 zł.  Identyczny sposób swe oszczędności straciła samotnie mieszkająca 86-letnia kobieta z Zambrowa. Również ją odwiedził mężczyzna w wieku około 40 lat, podający się za przedstawiciela Urzędu Gminy i KRUS-u. Z tego co mówił wynikało, że dla osób po „osiemdziesiątce” przyznawana jest specjalna dotacja ze środków unijnych w wysokości 5 tys. zł. Jednak aby ją otrzymać trzeba było okazać numery banknotów posiadanych w domu. Staruszka wyjęła z barku kopertę z oszczędnościami i biżuterią. Pokazała i schowała zawiniątko. Gdy gość poprosił o wpisanie do rejestru jej danych, pochyliła się nad zeszytem tracąc z pola widzenia rzekomego urzędnika. Gdy wyszedł zorientowała się że ukradł jej kopertę z pieniędzmi i biżuterią warte w sumie ponad 1400 zł.

cz
cz, 02 października 2008 17:43
Data ostatniej edycji: cz, 02 października 2008 17:50:18

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę