Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Obraz Jezusa Miłosiernego powrócił do Sanktuarium

Główne zdjęcie
Obraz Jezusa Miłosiernego procesyjnie przeniesiono z Katedry do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

- Jesteśmy wspólnotą, która dzisiaj i geograficznie, i społecznie w pełni reprezentuje środowiska Diecezji Łomżyńskiej – mówił w homilii ks. bp Stanisław Stefanek TChr, który w łomżyńskiej Katedrze pw. św. Michała Archanioła przewodniczył uroczystej Mszy świętej, kończącej półroczną peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego po parafiach diecezji. Po tej Mszy w uroczystej procesji wierni z obrazem przeszli ulicami Łomży do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie biskup zawierzył Bożemu Miłosierdziu, siebie, biskupów, kapłanów, siostry i braci zakonnych a także mieszkańców całej diecezji.

Diecezja Łomżyńska przygotowuje się do przyszłorocznego 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, który był pierwszym misjonarzem naszych ziem. Peregrynacja obrazu z wizerunkiem Chrystusa wskazującym na swoje miłosierne serce i napisem „Jezu, ufam Tobie” była jedną z form przygotowania duchowego do tego millennium. Obraz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży w drogę po wszystkich parafiach diecezji wyruszył 29 marca. Nawiedzinom w każdej parafii towarzyszył bogaty program nabożeństw i całonocnych czuwań, nierzadko pięknie i wzruszająco  przygotowanych pod względem literackim i muzycznym.
- Towarzyszy nam przeżycie wdzięczności za nawiedziny w sercach i pamięci, bo każdy dekanat zabezpieczył teksty i zdjęcia oraz powstało dwanaście tomów kronik - rozmów z Panem Jezusem. Jednak duchowy dorobek nawiedzin znany jest tylko Jezusowi... - mówił wczoraj w Katedrze biskup Stefanek.
Biskup nawiązał do czytania na temat walki Michała Archanioła ze smokiem, symbolizującym szatana. Przypomniał, jak funkcjonowały obozy koncentracyjne i gułagi oraz do dziś istniejące miejsca eksterminacji.   
- Walka z obliczem Bożym w człowieku rozgrywa się na trzech poziomach: najpierw trzeba mu odebrać stały meldunek i jakąkolwiek własność, potem upodlić i odebrać imię, a na koniec odebrać życie – głosił duszpasterz. - Współczesna globalna kumulacja kapitału to posłanie reszty po kredyty, centralizacja komunikacji w mediach to przydzielenie ludziom albo dobrego, albo złego imienia, a przeraża wprost wściekła walka z życiem i nienawiść do dzieci.
Hierarcha podkreślił, że takie współczesne programy „są przepięknie wystrojone również w togi profesorów, stróżów prawa i tytuły mężów stanu”.
Biskup za „wspaniały skarbiec ewangelizacji św. Brunona” uznał wyniesienie do chwały ołtarzy s. Faustyny i ks. Michała Sopoćki, którzy głosili Miłosierdzie Boże, oraz udział w tym dziele „pierwszego, który potrafił odczytać znaki czasu – sługi Bożego Jana Pawła II”.  Przywołał także postać swego poprzednika bp. Mikołaja Sasinowskiego, za którego posługi zaczęto budowę obecnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Powierzył jego opiece tę „akademię życia społecznego i pole spotkań patriotycznych”.

Słów biskupa w Katedrze słuchało około dwóch tysięcy wiernych i duchowieństwa z całej diecezji, w tym z odległych parafii jak Ostrołęka czy Myszyniec, Grajewo czy Ostrów Mazowiecka. Po Mszy świętej wszyscy w uroczystej procesji z obrazem Jezusa Miłosiernego przeszli ulicami Łomży do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie odbył się akt zawierzenia diecezji Bożemu Miłosierdziu. Uroczystość zakończyło odśpiewanie dziękczynienia Te Deum - „Ciebie Boga wysławiamy...”.

Mirosław R. Derewońko       
210204100642.gif
Foto: Obraz Jezusa Miłosiernego procesyjnie przeniesiono z Katedry do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Foto: uroczysta Msza Św. w katedrze
Foto: homilia bpa Stanisława Stefanka
Foto: Obraz Jezusa Miłosiernego
Foto: obraz nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów
Foto: na uroczystości przyjechali wierni z wielu parafii diecezji
Foto: na uroczystości przyjechali wierni z wielu parafii diecezji
Foto:
Foto:
Foto: bp Stanisław Stefanek podczas zawierzenia diecezji Bożemu Miłosierdziu
Foto: bp Stanisław Stefanek i bp Tadeusz Bronakowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę