Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

BPN chce wydzierżawić tysiące hektarów łąk

Główne zdjęcie
BPN - działki które mają zostać oddane w dzierżawę

Około czterech tysięcy hektarów łąk należących do Skarbu Państwa chce oddać w dzierżawę prywatnym rolnikom i firmom Biebrzański Park Narodowy. Park chce wydzierżawić łąki m.in. po to by chronić rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych. Licytacja gruntów ma odbyć się pod koniec października, a wczoraj w siedzibie parku odbyło się spotkanie informacyjne z zainteresowanymi dzierżawą.

Park chce wydzierżawić osiem działek o powierzchni od kilkudziesięciu do ponad tysiąca hektarów. Większość z nich znajduje się w tzw. Basenie Dolnym – czyli od strony Wizny. Dyrekcja parku podkreśla, że dzierżawy są jedynym sposobem na prowadzenie czynnej ochrony przyrody na dużą skalę - a ta w przypadku Biebrzy jest konieczna - tymczasem park nie ma na nią własnych środków, dlatego szuka nowych sposobów i rozwiązań. Wykaszanie jest niezbędne, by zatrzymać nad Biebrzą rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, przede wszystkim wodniczkę, dla której BPN jest europejską ostoją.
Rolnicy w zamian za koszenie bagiennych łąk mogą dostawać unijne dopłaty, pozyskiwać biomasę, a przy tym chronić najcenniejsze gatunki ptaków.
Jak poinformował PAP wicedyrektor parku ds. ochrony ekosystemów Tadeusz Sidor, zainteresowanych dzierżawą jest wstępnie 13 podmiotów z całej Polski. Są to m.in. firmy pozyskujące biomasę, ale też tartaki, firmy handlujące drewnem czy okoliczni rolnicy indywidualni.
Dyrekcja BPN przyznaje, że oddawanie gruntów w dzierżawę, to nowy sposób na ochronę przyrody, którego na tak dużą skalę nie realizował dotąd żaden park narodowy w Polsce. Sidor ocenił, że „sprawa jest nowa, ryzykowna i niepewna”, ale park chce się tego podjąć, bo - jak się wyraził - „potencjalne zyski wyglądają zachęcająco” i dla przyrody, i dla dzierżawców.

zobacz więcej: www.biebrza.org.pl

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę