Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Poznaj przeszłość naszego miasta

Ze względu na duże zainteresowanie wystawą “Opowieść o mieście”, zorganizowaną latem w galerii, łomżyńskie Muzeum udostępnia obszerne jej fragmenty w holu swojej siedziby, przy ul. Dwornej 22 c. Można tu obejrzeć fotografie dawnej i dzisiejszej Łomży przedstawiające zmiany w śródmiejskiej zabudowie w okresie ostatnich 100 lat. Zdjęcia opatrzone są ciekawymi komentarzami, z których dowiadujemy się np., że obecny ratusz został zbudowany w latach 1822-1823, że, w roku 1911, na Nowym Rynku (dzisiejszym Placu Kościuszki), postawiono – wyróżnia-jący się efektowną sylwetką i nowoczesnym wyposażeniem - budynek kinematografu „Mirage”, natomiast, w latach 60. ubiegłego wieku, na Placu Zambrowskim (obecnie Niepodległości), rozbijały namioty cyrki i rozpoczynały się pochody pierwszomajowe. Opowieść o mieście uzupełniają wizerunki herbów Łomży, stare pieczęcie oraz tekst przywileju z 1418 roku nadającego naszemu grodowi prawa miejskie.

 W Muzeum jest także do nabycia publikacja “Był taki dzień. Kalendarium z życia miasta” autorstwa Jerzego Jastrzębskiego, z barwnymi ilustracjami Teresy Adamowskiej. Książka, która została wydana z okazji 590. rocznicy nadania Łomży praw miejskich, zawiera fakty z przesz-łości naszego miasta- informacje, ciekawostki i zdarzenia anegdotyczne, które nie zawsze znajdują miejsce w opracowaniach naukowych.
 Do obejrzenia wystawy zachęcamy szczególnie uczniów łomżyńskich szkół, którym proponujemy także udział w lekcjach poświęconych historii miasta. Tematy lekcji: “Zabytki archeologiczne z Łomży”, “Stara Łomża w świetle wykopalisk”,  “Moje miasto – opowieść o Łomży”.
 Cena biletu na lekcję: 2,70 zł od osoby, na wystawę wstęp bezpłatny,  Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel.: (086) 216-28-16
Grzegorz Gwizdon
wt, 23 września 2008 15:13
Data ostatniej edycji: wt, 23 września 2008 15:33:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę