Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie nagradza tych, którzy, w czasie II wojny światowej, z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom. Dwa takie odznaczenia zostaną dziś przyznane pośmiertnie mieszkańcom Knyszyna i Łomży.

Czesław Dworzańczyk z Knyszyna w czasie II wojny światowej ocalił żydowskiego kolegę Samuela (Szmula) Suraskiego. Obaj byli szewcami mieszkającymi w Knyszynie.
Czesław Żalek mieszkał w czasie okupacji w Łomży. Podczas likwidacji getta w 1942 r. dał schronienie dwóm uciekinierkom - Lei-Marii Lasko z domu Bursztyn i jej dziewięcioletniej córce Sabinie. Po kilku tygodniach obie przeniosły się do wsi Kołaki Kościelne koło Łomży, gdzie aż do 1944 r. ukrywały się w domu Anieli Białej. Gdy dalsze ukrywanie obu Żydówek okazało się zbyt ryzykowne, Lea-Maria powróciła do domu Żalka, który opiekował się nią do końca okupacji.

źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę