Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.tvp.pl

Hotel w miejscu synagogi?

Była synagoga, potem wiejski dom towarowy, a teraz ma być hotel z salą bankietową. To na razie plany, ale bardzo realne, bo odzyskany w Kolnie budynek Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego sprzedała prywatnemu przedsiębiorcy.

O tym, że przed wojną w Kolnie żyła liczna społeczność żydowska świadczy obecnie tylko niedawno odnowiony cmentarz i niszczejąca synagoga. Wybudowana w połowie dziewiętnastego wieku i została w 1941 roku spalona przez Niemców. W czasach PRL-u był tu sklep. W ostatnich latach budynek wrócił do prawowitych właścicieli. Początkowo zamierzano urządzić tam Dom Kultury lub Muzeum Żydowskie. Ale w końcu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego sprzedała budynek prywatnemu przedsiębiorcy. - Takie decyzje musiały być podjęte ze względu na możliwość racjonalnego wykorzystania tego obiektu, no i jakoś przywrócenia go do funkcjonalności w taki czy inny sposób – powiedziała Monika Krawczyk z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Władze Kolna są zadowolone, bo niszczejący budynek zostanie odnowiony. Jak mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna - Z tego co ja słyszałem, na pewno ma tutaj być hotel, być może sala bankietowa. Tego jeszcze nie wiem.

Przedsiębiorca nie zaprzecza, że chciałby synagogę przebudować na hotel z restauracją. Ale ostatecznych planów nie chce ujawnić.

Pieniądze ze sprzedaży synagogi w Kolnie mają być przeznaczone na odnowienie żydowskich zabytków w innych częściach Polski.

Z etycznego punktu widzenia fakt sprzedaży tej synagogi może dziwić, z ekonomicznego i społecznego już nie tak bardzo.

źródło: TVP3 Obiektyw
210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę